افزایش آمار ابتلا به کرونا؛ پزشکان درباره «حالت آتشفشانی» و «شیب تند» خیز جدید هشدار دادند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۰

حسین فرشیدی، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، درباره افزایش آمار ابتلا به کرونا در ایران هم‌زمان با پایان سفرهای نوروزی هشدار داد. در روزهای گذشته نیز این وزارت‌خانه از شکل گرفتن موج جدید این بیماری در کشور خبر داده و گفته بود ۱۳شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

فرشیدی روز پنج‌شنبه ۱۰ فروردین با اشاره به احتمال تداوم روند افزایشی کرونا هم‌زمان با بازگشت مردم از دور دوم سفرهای نوروزی، یکی از موارد بسیار موثر و کمک کننده را که می‌تواند تا حدی از روند فزاینده بیماری پیشگیری کند، «استفاده از ماسک» دانست.

توصیه او به استفاده از ماسک به‌عنوان تنها راهکار مقابله با این ویروس در شرایطی است که شماری از پزشکان درباره «حالت آتشفشانی» و «شیب تند» خیز جدید کرونا هشدار داده‌اند.

یاسر مختاری، روزنامه‌نگار، در توییتر خود به نقل از حمید سوری، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی «شهید بهشتی» نوشت: «با توجه به ماهیت پیشرونده پاندمی و قابلیت بیماری‌زایی بالای ساب واریانت‌های اومیکرون، این روند می‌تواند حالت آتشفشانی به خود بگیرد.»

سوری با هشدار درباره این که باید «خیز جدید کرونا» را جدی گرفت، خطاب به وزارت بهداشت و دستگاه‌های متولی دولت گفت: «باید نسبت به شناسایی و کنترل سریع طغیان‌ها اقدام شود. امیدوارم دوستان گوش بکنند یا اگر این نظر را قبول ندارند، تبیین کنند.»

از سوی دیگر بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از ابتلای خود و اطرافیانشان به کووید-۱۹ هم‌زمان با تعطیلات نوروزی خبر داده و از دولت به دلیل اعلام نکردن «وضعیت قرمز» در کشور انتقاد کردند.

یک پزشک هم در توییتر با اشاره به مشاهدات شخصی و آمار مراجعان خود و سایر موسسات درمانی اطراف خود درباره گستردگی شیوع خیز جدید کرونا نوشته است: «بیماران با بی‌حالی و ضعف و علایم گوارشی تهوع و اسهال و گلودرد شدید بسیار بیشتر شده‌اند و معمولا بعد از چند روز سینوزیت هم به آن اضافه می‌شود.»

او همچنین با هشدار درباره تند بودن «شیب افزایش» مبتلایان نوشت: «انگار تاریخ سیاه دارد تکرار می‌شود.»

وزارت بهداشت و پزشکان شناخته شده دیگری نیز در روزهای گذشته درباره افزایش آمار مبتلایان به کرونا در کشور هشدار داده‌اند. از جمله وزارت بهداشت روز چهارشنبه ۹ فروردین از افزایش ۱۴ درصدی میزان بستری مبتلایان نسبت به یک ماه پیش خبر داد و اعلام کرد در دو روز هشتم و نهم فروردین، هزار و ۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند.

بر اساس گزارش این وزارت‌خانه، در حال حاضر ۱۳ شهرستان در وضعیت قرمز، ۴۸ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۹۴ شهر در وضعیت زرد و ۱۹۳ شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند.

بنا بر اعلام پدرام پاک‌آیین، سخنگوی وزارت بهداشت، در روزهای گذشته ۶۲۷ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری شده‌اند.

او گفته است: «باید بپذیریم وارد موج هشتم کرونا شده‌ایم و از مردم می‌خواهیم برای مهار موج هشتم کرونا، از دست دادن و روبوسی در دید و بازدیدهای نوروز خودداری کنند.»

مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی هم با اشاره به افزایش موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا گفت: «از ابتدای امسال همچنان با کرونا و بیماران مبتلا مشغول هستیم.»

او در پاسخ به سوالی درباره جدیت کمتر وزارت بهداشت در این زمینه گفت که لابد از دست وزارت بهداشت دیگر کاری برنمی‌آید.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید