دفتر نخست‌وزیری اسرائیل: جمهوری اسلامی مسوول حمله تروریستی خنثی شده در یونان است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل اعلام کرد جمهوری اسلامی را مسوول حمله تروریستی خنثی شده در یونان می‌داند. رسانه‌های یونان گزارش دادند نیروهای امنیتی این کشور دست‌کم دو مظنون را که قصد داشتند به اهداف یهودی و اسرائیلی از جمله رستورانی یهودی و یک کنیسه در آتن حمله کنند، بازداشت کرده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، از مظنونان چندین سلاح اتوماتیک و نیز کپسول‌های انفجاری گاز کشف شده است.

افراد بازداشت شده متولد ایران و شهروند پاکستان هستند.

علاوه بر دو مظنون بازداشت‌شده، فرد سومی نیز در این توطئه نقش داشته است که این فرد هم شهروند پاکستان بوده، در ایران زندگی می‌کند و موفق شده پیش از بازداشت، از یونان فرار کند.

اطلاعات این فرد به پلیس بین‌الملل ارائه داده شده است.

رسانه‌های اسرائیلی اما می‌گویند این افراد حدود چهار ماه پیش به‌صورت غیرقانونی از ترکیه به یونان رفته بودند.

دفتر نخست‌وزیری اسرائیل در بیانیه‌ای که به نمایندگی از موساد صادر کرد، نوشت که از زمان بازجویی از مظنونان، سازمان امنیت خارجی اسرائیل در زمینه اطلاعاتی درباره روش‌های عملیاتی، زیرساخت‌های عملیاتی و رابطه مظنونان با جمهوری اسلامی به نیروهای امنیتی یونان کمک کرده است.

بر اساس این بیانیه، در جریان تحقیقات مشخص شده که زیرساخت تروریستی کشف شده در یونان، بخشی از یک شبکه بزرگ ایرانی است که از درون این کشور کنترل شده و در کشورهای مختلفی فعالیت می‌کند.

به دنبال انتشار این خبر، وزیر امور خارجه اسرائیل بابت خنثی کردن این «توطئه تروریستی» از یونان قدردانی کرد.

الی کوهن در توییتی جمهوری اسلامی را متهم کرد که تروریسم را به خاورمیانه، کشورهای مدیترانه و سراسر جهان صادر می‌کند و تنها موضع‌گیری سخت و همکاری بین‌المللی است که می‌تواند جلوی اقدامات تروریستی رژیم ایران را بگیرد.

شورای امنیت ملی اسرائیل که چند بار در سال فهرست کشورهای پرخطر برای سفر شهروندان اسرائیلی را منتشر می‌کند، هفته گذشته برای نخستین بار نام یونان را نیز در این فهرست قرار داده بود.

خبرگزاری رویترز اما به نقل از یک مقام پلیس یونان گزارش داده است که دو فرد بازداشت‌شده در ایران، ۲۷ و ۲۹ ساله و تبعه پاکستان هستند.

خبرگزاری آتن هم به نقل از مقام‌های پلیس یونان گزارش داد این دو نفر از اتباع پاکستانی ساکن ایران دستور می‌گرفته‌اند.

پلیس یونان گفته است اسنادی دیجیتال را ضبط کرده که نشان می‌دهد این افراد قصد داشتند به یک ساختمان مهم در یونان حمله کنند و برای انجام این کار به دنبال جذب نیرو بوده‌اند.

پیش‌ از این و در بهمن ماه سال ۱۴۰۰، رسانه‌های ترکیه و اسرائیل گزارش دادند سازمان‌های اطلاعاتی این دو کشور طرح جمهوری اسلامی برای ترور یائیر گلر، بازرگان اسرائیلی ساکن استانبول را خنثی کرده و هشت نفر در این ارتباط در ترکیه بازداشت شدند.

یوسف لوی سیفری، سرکنسول پیشین اسرائیل در استانبول که از اعضای جامعه کوییر است هم به همراه زوج خود، از اهداف گروه ترور جمهوری اسلامی در استانبول بودند که پیش از وقوع سوءقصد، با هواپیمای شخصی به اسرائیل بازگردانده شدند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، جوخه ترور جمهوری اسلامی در همان هتلی اقامت داشتند که لوی سیفری، همراه شریک زندگی خود بخشی از تعطیلاتشان را در استانبول، در آن می‌گذراندند.

افشای طرح جمهوری اسلامی برای کشتن اتباع اسرائیلی در ترکیه منجر به بحران دیپلماتیک میان تهران و آنکارا و همچنین برکناری حسین طائب، رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران شد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید