تهران: از ملک سلمان برای سفر به ایران دعوت می‌شود؛ درهای مذاکرات هسته‌ای همیشه باز نیست

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، از دعوت ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی برای حضور در تهران خبر داد. او همچنین درباره مذاکرات احیای برجام گفت درها برای ادامه این مذاکرات «همواره باز» نمی‌مانند.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره متعلق به قطر، از قصد جمهوری اسلامی برای دعوت از ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی برای سفر به تهران خبر داد.

این اظهارات چند هفته پس از توافق از سرگیری روابط تهران و ریاض با میانجی‌گری چین صورت گرفته و پیشتر جمهوری اسلامی از دعوت ریاض برای سفر ابراهیم رئیسی به عربستان سعودی خبر داده است.

دولت عربستان سعودی به این اظهارات واکنشی نشان نداده اما در صورت سفر ملک سلمان به ایران، این اولین سفر او به این کشور خواهد بود.

پیشتر اعلام شد که قرار است وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی و عربستان سعودی در ماه رمضان با یکدیگر دیدار کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی نیز بار دیگر گفت: «پادشاه سعودی برای رییس‌جمهوری ایران دعوت‌نامه‌ای برای سفر به ریاض فرستاده است. ما نیز دعوت‌نامه مشابهی را برای وی ارسال خواهیم کرد.»

امیرعبداللهیان همچنین درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی گفت: «طرحی در مجلس ارائه شده که [برای روند] مذاکرات هسته‌ای، سقف تعیین می‌کند.»

او جزییات بیشتری از این طرح ارائه نکرد اما ماه‌هاست که از توقف گفت‌وگوهای هسته‌ای قدرت‌های جهانی با تهران می‌گذرد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام به تازگی اعلام کرد که این مذاکرات «همچنان در بن‌بست هستند، اما شرکای غربی از اعلام مرگ آن خودداری می‌کنند».

اولیانوف در گفت‌وگو با ایزوستیا در این باره اضافه کرد: «به نظر می‌رسد امروز شانس تکمیل روند مذاکرات همچنان پابرجاست هر چند که بسیار اندک است.»

در حالی که مذاکرات احیای برجام پیش از آغاز خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی متوقف شده بود، سرکوب این خیزش موجب شد آمریکا اعلام کند که این مذاکرات از اولویت کاخ سفید خارج شده است.

همچنین در ماه‌های اخیر کشورهای غربی با وضع تحریم‌هایی علیه جمهوری اسلامی به دلیل نقش تهران در جنگ اوکراین از طریق ارسال تسلیحات به روسیه و نیز سرکوب خیزش سراسری، فشار بر جمهوری اسلامی را افزایش دادند.

با وجود تلاش‌ها برای عادی‌سازی‌ روابط تهران و ریاض در روزهای اخیر، جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره تاثیر توافق تهران و ریاض بر برجام گفت که روابط خوب دو کشور «برای همه چیز خوب است اما برجام ساز و کار خودش را دارد».

پیشتر عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای منطقه از برجام به دلیل ناتوانی‌اش در کاهش مداخلات جمهوری اسلامی در منطقه انتقاد کرده‌ بودند.

توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران برای احیای برجام در حالی است که در ماه‌های اخیر تنش‌ها میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم افزایش یافته و حتی آثاری از اورانیوم غنی‌شده با غلظت نزدیک به غلظت تسلیحاتی در تاسیسات اتمی ایران پیدا شده است.

با این حال امیرعبداللهیان به الجزیره گفت: «ما متعهد به همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.