فیلتر سایت خبری «رویداد ۲۴»؛ دست‌کم چهار رسانه از فروردین ۱۴۰۱ تا نوروز ۱۴۰۲ توقیف شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۰۴

وب‌سایت خبری «رویداد ۲۴» روز پنج‌شنبه سوم فروردین، بدون احضاریه یا اعلام و اطلاع قبلی فیلتر و توقیف شد. با فیلتر شدن این سایت خبری، تعداد رسانه‌های توقیف شده در یک سال، یعنی از نوروز ۱۴۰۱ تا نوروز امسال به دست‌کم چهار روزنامه و سایت رسید.

بر اساس گزارش‌ها، کمیته فیلترینگ اینترنت یا همان کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فضای مجازی، روز پنج‌شنبه سوم فروردین، دستور توقیف وب‌سایت اصلاح‌طلب «رویداد ۲۴» را صادر کرد.

روزنامه اعتماد با اعلام این خبر تاکید کرد توقیف این رسانه بدون هیچ‌‌گونه «احضاریه و اطلاع قبلی»‌ انجام شده است.

ریاست کمیته فیلترینگ بر عهده محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور است و پیش از این هم علی صالحی، دادستان تهران از تشکیل پرونده قضایی علیه محمد حیدری، مدیر مسوول رویداد ۲۴ به دلیل انتشار خبرهای مربوط به حملات شیمیایی به مدرسه‌های دخترانه خبر داده بود.

این وب‌سایت همچنین مصاحبه‌ای با امجد امینی، پدر ژینا (مهسا) امینی منتشر کرده بود که منجر به بازداشت نازیلا معروفیان، مصاحبه‌کننده و روزنامه‌نگار شاغل در این رسانه شد.

رویداد ۲۴ در واکنش به توقیف، آن را غیر‌منتظره و بدون اطلاع قبلی خواند و اعلام کرد که مشخص نیست این «اقدام شتاب‌زده در تعطیلات نوروز» به دستور چه کسی و بابت انتشار چه خبری بوده است.

دقیقا یک سال پیش و در تعطیلات نوروزی ۱۴۰۱ نیز کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه دستور توقیف سایت خبری «امتداد» را داده بود.

همان زمان ریحانه طباطبایی، سردبیر امتداد، با انتقاد از توقیف این سایت در روزهای تعطیلات نوروزی نوشت: «گویا سایتی با محتوای تروریستی در حال توقیف است که چنین متنی برای آن نوشته شده در حالی‌ که می‌توانستند صبر کنند تا پایان ایام تعطیلات و بعد با اخطار کتبی و روش‌های قانونی برخوردی را که لازم است صورت دهند.»

هشت ماه بعد و در سی‌ام آبان ماه نیز روزنامه «جهان‌صنعت» با درخواست هیات نظارت بر مطبوعات تا هفتم دی ماه توقیف شد.

این روزنامه به دلیل انتشار یادداشتی از صادق زیباکلام درباره کشته شدن کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله ایذه‌ای با شلیک نیروهای حکومتی توقیف شد.

زیباکلام در این یادداشت حرف‌های زینب (ماه‌منیر) مولایی‌راد، مادر کیان که گفته بود فرزندش را ماموران لباس شخصی وابسته به جمهوری اسلامی به قتل رسانده‌اند تایید کرده بود اما این روزنامه توقیف و پرونده تخلفش به دلیل «اتهاماتی که به نیروهای انتظامی و حافظان امنیت کشور وارد کرده» به مرجع قضایی ارسال شد.

آخرین رسانه‌ای که در سال گذشته توقیف شد، روزنامه «سازندگی» بود که اوایل اسفند ماه به دلیل انتشار گزارشی با تیتر «طغیان گوشت» برای ۱۲ روز اجازه انتشار پیدا نکرد.

این روزنامه در گزارش خود به انتقاد از گرانی گوشت پرداخته و از قیمت‌های حدود نیم میلیون تومانی برای یک کیلو گوشت قرمز خبر داده بود.

قرعه نخستین توقیف سال جدید در حالی به نام رویداد ۲۴ خورده است که اسفند ماه سال گذشته، قوه قضاییه جمهوری اسلامی علیه این وب‌سایت و روزنامه‌های هم‌میهن و شرق اعلام جرم کرده بود.

دادستانی تهران گفته بود برای این سه رسانه به دلیل «التهاب‌آفرینی و انتشار ادعا‌هایی خلاف واقع و کاملا دروغ» در موضوع مسموم‌سازی زنجیره‌ای دختران دانش‌آموز، پرونده قضایی تشکیل شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
امروز
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید