وزیر خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر بر وجود «سند» تبادل زندانی میان ایران و آمریکا تاکید کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی بار دیگر بر وجود یک سند امضاشده برای تبادل زندانی میان ایران و آمریکا تاکید کرد و گفت که این سند در مارس سال گذشته در یک کشور ثالث از سوی نماینده رسمی آمریکا امضا شده است.

امیرعبداللهیان روز یکشنبه ۲۸ اسفند در یک نشست خبری همچنین این ادعا را مطرح کرد که در هفته‌های اخیر «گفت‌وگوهای غیرمستقیم برای به روزرسانی» این سند میان جمهوری اسلامی و آمریکا انجام شده اما مبنای عمل برای این اقدام، همان سند است.

او جزئیاتی از این سند را ارائه نکرد، اما هفته گذشته نیز، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به تکذیب اظهارات امیرعبداللهیان از سوی آمریکا، اعلام کرد که «توافق مکتوب» تبادل زندانی میان ایران و آمریکا به امضای «نماینده رسمی آمریکا» رسیده است.

کنعانی اضافه کرد که این توافق «اما به بهانه‌های مختلف، تاکنون از سوی دولت آمریکا اجرا نشده است».

این در حالی است که آمریکا اظهارات اخیر وزیر خارجه جمهوری اسلامی درباره دستیابی به یک توافق میان تهران و واشینگتن برای تبادل زندانی را رد کرده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز ۲۱ اسفند گفت: «مقام‌های ایران در داستان‌سازی تردیدی نمی‌کنند و این آخرین ادعای ظالمانه آن‌ها موجب ناراحتی بیشتر خانواده‌های زندانیان خواهد شد.»

کمی قبل از آن، امیرعبداللهیان در گفت‌وگویی این ادعا را مطرح کرد که حدود یک سال پیش «سندی به طور غیرمستقیم» درباره تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا «به امضا و تایید رسید و از نظر ما همه چیز آماده است و طرف آمریکایی در حال آخرین هماهنگی‌های فنی قرار دارد».

اواخر بهمن، شبکه ان‌بی‌سی نیوز آمریکا به نقل از منابع آگاه گزارش داد که آمریکا و ایران در حال مذاکره غیرمستقیم برای تبادل احتمالی زندانی‌اند و کشورهای بریتانیا و قطر در این میان نقش میانجی را ایفا می‌کنند.

این شبکه آمریکایی روز چهارشنبه ۲۶ بهمن به نقل از چهار منبع آگاه گزارش داد که این مذاکرات پیشرفت داشته، اما مشخص نیست که آیا توافق نهایی در این زمینه حاصل خواهد شد یا نه.

این مذاکرات در حالی بود که مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از چند ماه پیش متوقف شده و آمریکا و کشورهای غربی تحریم‌های جدیدتری را علیه جمهوری وضع کرده‌اند.

چندین شهروند ایرانی-آمریکایی از جمله سیامک نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز همچنان در ایران زندانی‌اند. جمهوری اسلامی قصد دارد در ازای آزادی این افراد، علاوه بر دریافت پول، ایرانیانی را که در آمریکا به دلیل دور زدن تحریم‌ها زندانی شده‌اند، آزاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مستند کوتاه - نامه فرهنگستان
جهان‌نما
خبر
حوثی‌ها

شنیداری

پادکست‌ها