مذاکره با همسایگان با هدایت شمخانی و حذف وزیر خارجه؛ «دلیلش همه جانبه بودن مذاکرات است»

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۷

پس از منتشر شدن گزارش‌هایی درباره کنار گذاشته شدن وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از مذاکره با کشورهای منطقه، روزنامه دولتی ایران نوشت دلیل سپردن مذاکرات به علی شمخانی، «همه جانبه بودن» آن بوده است.

روزنامه ایران، وابسته به دولت، در یک گزارش ویدیویی اعلام کرد دلیل سپرده شدن مذاکره با کشورهای منطقه به علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی، «همه جانبه بودن» این مذاکرات است.

بر اساس این گزارش، در این مذاکرات در مورد پیمان‌های امنیتی، نظامی و اقتصادی بحث می‌شود.

در همین حال حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در توییتی نوشت که سفر شمخانی به امارات متحده عربی و عراق، «در چارچوب غالب مناسبات امنیتی» انجام می‌شود و «پدیده جدیدی نیست».

امیرعبداللهیان همچنین گفت که در این سفرها نماینده وزارت امور خارجه علی شمخانی را همراهی می‌کند.

او تاکید کرد: «در سیاست خارجی هماهنگی وجود دارد. همه چیز در چارچوب نظام و زیر نظر رییس‌جمهوری است. دشمنان بدانند، اختلافی نیست.»

به دنبال اعلام توافق میان تهران و ریاض با میانجی‌گری پکن، شمخانی روز پنج‌شنبه ۲۵ اسفند به دعوت همتای اماراتی خود به ابوظبی سفر کرد.

همچنین سایت نور نیوز، رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، نوشت که عراق مقصد بعدی سفر دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی است.

این سایت «رفع برخی چالش‌های امنیتی تحمیل شده به روابط دو کشور» و «تسریع در اجرای توافقات اقتصادی» را از برنامه‌های سفر شمخانی ذکر کرد.

پیش از آن برخی رسانه‌ها خبر داده بودند شمخانی در پنجمین کنفرانس بین‌المللی گفت‌وگوی بغداد در هفته‌های آینده شرکت خواهد کرد.

در نشست قبلی این کنفرانس امیرعبداللهیان شرکت کرده بود.

از سوی دیگر مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار اجرای توافق امنیتی با عراق شده و اعلام کرده‌اند بر اساس این توافق باید احزاب کُرد ایرانی در اقلیم کردستان عراق خلع سلاح شوند.

جمهوری اسلامی پس از خیزش انقلابی مردم ایران بارها دفاتر احزاب کُرد ایرانی را گلوله‌باران کرده یا با پهپاد هدف حمله قرار داد که اعتراض بغداد را در پی داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها