آغاز مانور مشترک دریایی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

مانور مشترک دریایی ایران، روسیه و چین در شمال اقیانوس هند آغاز شد. این رزمایش به مدت پنج روز ادامه خواهد یافت.

وزارت دفاع چین اعلام کرد این کشور همراه با ایران و روسیه از روز چهارشنبه ۲۴ اسفند رزمایش مشترک دریایی پنج‌ روزه‌ای را در دریای عمان آغاز می‌کند.

در بیانیه وزارت دفاع چین آمده است که بر اساس توافقات انجام شده بین نیروهای مسلح روسیه، چین، ایران و سایر کشورها، رزمایش مشترک دریایی را موسوم به «کمربند امنیتی دریایی ۲۰۲۳» در دریای عمان برگزار می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها، ناوشکن موشک‌انداز نانینگ چین نیز در این رزمایش حضور دارد.

تهران، مسکو و پکن مدعی هستند که این رزمایش مشترک به توسعه همکاری‌ها میان نیروهای دریایی کشورهای شرکت‌کننده و همچنین افزایش آمادگی مشترک برای تامین امنیت دریایی کمک می‌کند.

این اولین بار نیست که این سه کشور رزمایش دریایی مشترک در این منطقه برگزار می‌کنند و این رزمایش مشترک در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۲ نیز برگزار شده بود.

لوان جاگاریان، سفیر پیشین روسیه در تهران گفته بود چنین رزمایش‌هایی با حضور کشتی‌های جنگی سه کشور و با تمرکز بر امنیت دریانوردی و مبارزه با دزدی دریایی انجام می‌شود.

همچنین در سال‌های اخیر شناور نظامی ایران در یک رژه دریایی در آب‌های سنت‌پترزبورگ شرکت کرد.

برگزاری مانور مشترک ایران، روسیه و چین در حالی است که آمریکا، اسرائیل و اتحادیه اروپا پیشتر اعلام کرده‌ بودند ایران در حمله به کشتی‌های تجاری از جمله کشتی مرسر استریت در آب‌های نزدیک به عمان دست داشته است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها