شیرین عبادی در پارلمان اروپا: در تاریخ بنویسید جمهوری اسلامی دانش‌آموزان را مسموم کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۴

شیرین عبادی، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند در سخنرانی در پارلمان اروپا خواستار حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی شد. او گفت باید در کتاب‌های تاریخ نوشته شود که جمهوری اسلامی دختران دانش‌آموز را با حملات شیمیایی مسموم کرد.

شیرین عبادی خواستار تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و از نمایندگان پارلمان اروپا خواست با حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، در سمت درست تاریخ بایستند.

در ابتدای نشست پارلمان اروپا به مناسبت روز جهانی زن، روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا، گفت که زنان ایرانی برای آزادی خود هزینه زیادی می‌پردازند و ما همچنان در کنار آنان خواهیم بود.

اورزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا نیز گفت که «جهان از مبارزه و پایداری زنان ایرانی شگفت‌زده شده» و مبارزه آنان همه زنان در جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

او همچنین به اقدامات شیرین عبادی در حمایت از حقوق زنان در ایران اشاره کرد.

عبادی نیز در این جلسه گفت که تعداد زیادی از شهروندان اروپایی در ایران در زندان هستند و دو نفر از آنان (جمشید شارمهد وحبیب فرج‌الله چعب) به اعدام محکوم شده‌اند و جمهوری اسلامی از آنان برای معاملات سیاسی استفاده می‌کند.

برنده ایرانی جایزه صلح نوبل همچنین آماری از کشته شدگان اعتراضات و زندانیان ارائه و اعلام کرد جمهوری اسلامی آماری در این رابطه اعلام نمی‌کند.

شیرین عبادی خواستار تروریستی اعلام شدن سپاه از سوی اتحادیه اروپا شد و گفت که مردم ایران مخالف دخالت جمهوری اسلامی در دیگر کشورها و همچنین مخالف برنامه اتمی جمهوری اسلامی هستند که پول زیادی صرف آن شده است.

او تاکید کرد بر خلاف ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی دلیل اصلی خراب شدن وضعیت اقتصادی، فساد در حکومت است و جمهوری اسلامی به دلیل ادامه پولشویی، به کنوانسیون‌های بین‌المللی مانند پالرمو نمی‌پیوندد.

شیرین عبادی همچنین خطاب به نمایندگان پارلمان اروپا گفت: «لطفا در کتاب‌های تاریخ بنویسید که حکومت با گاز شیمیایی دانش‌آموزان را مسموم کرده است.»

او یادآوری کرد مقام‌های جمهوری اسلامی این اقدام را به «دشمن خارجی» نسبت می‌دهند و از بازداشت افرادی در این باره خبر داده‌اند اما مسمومیت‌ها ادامه یافته است و این نشان می‌دهد آنان مقصر مسموم سازی دانش‌آموزان نبودند.

عبادی در پایان سخنرانی خود گفت: «برقرار شدن دموکراسی در ایران باعث صلح و ثبات منطقه خواهد شد و بی‌تردید بدون تغییر رژیم در ایران به اوکراین هم نمی‌توان کمک کرد.»

در جلسه روز چهارشنبه پارلمان اروپا تعدادی از نمایندگان هم به نقض حقوق زنان در ایران، افغانستان و دیگر کشورها اشاره کردند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید