واکنش نرگس محمدی به رقص دختران اکباتان: رقصیدن و خیابان حق زنان است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر، با بازنشر ویدیوی رقص دختران اکباتان در اینستاگرام خود نوشت که آواز خواندن و رقصیدن زنان شکلی از حضور در خیابان با نشان و میل زنانه، و حق زنان است و نباید اجازه داد این‌ حق سرکوب شود.

پیشتر گلشیفته فراهانی هم با بازنشر ویدیوی رقص این دختران در روز زن در شهرک اکباتان تهران در اینستاگرام نوشته بود: «هیچ چیز نمی‌تواند جلوی آزادی زنان ایران را بگیرد. هیچ‌چیزی نمی‌تواند جلوی آزادی همه انسان‌ها را بگیرد.»

گروهی از دخترهای اکباتان (پنج نفر)، ۱۸ اسفند برابر با هشت مارس و به مناسبت روز جهانی زن ویدیویی از خود منتشر کردند که در آن با ترانه Calm down سلنا گومز و رما می‌رقصند.

بر اساس گزارش توییتر «شهرک اکباتان»، این دختران پس از انتشار این ویدیو برای دو روز بازداشت و وادار به اعتراف اجباری شده‌اند و ویدیوی «اعتراف اجباری» آن‌ها در صفحه اینستاگرام مربی رقصشان منتشر شده است.

بر اساس این گزارش آن‌ها با دستور قوه قضاییه بازداشت شده بودند.

روز جمعه پس از آن که ویدیوی رقص گروهی پنج دختر در شهرک اکباتان تهران همه‌گیر شد، برخی منابع گزارش دادند نیروهای حکومتی با بازبینی فیلم دوربین‌های بلوک ۱۳این شهرک و بازجویی از نگهبانان، به دنبال شناسایی دختران رقصنده هستند.

حساب توییتری «شهرک اکباتان» از حضور نیروهای حکومتی در این شهرک خبر داد و نوشت: «امروز اومده بودن دنبال فیلم دوربین‌های بلوک ۱۳ برای شناسایی این دخترایی که فقط رقصیدن و هیچ کار سیاسی‌ای نکرده بودند.»

بر اساس گزارش توییتر شهرک اکباتان، صفحه‌ای که این ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده بود غیر فعال (دی‌اکتیو) شد و برای همین نیروهای حکومتی برای پیدا کردن دختران رقصنده سراغ چک کردن دوربین‌های مداربسته و «سوال و جواب» از نگهبانان رفتند.

این حساب کاربری همچنین خطاب به نیروهای حکومتی نوشت: «اگر بلایی سر این دخترای مظلوم ‌بیارند جوابش رو خواهند دید؛ هنوز انتقام دخترایی که شیمیایی کردند مونده بگیریم تو چهارشنبه‌سوری. کاری نکنید که بلایی بدتر از چهارشنبه‌سوری سال ۸۸ سرتون بیاریم.»

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی در توضیح این ویدیو نوشته بودند: «نگهبان‌ها با برخورد بد نمی‌گذاشتند ویدیو بگیرند ولی مردم و همسایه‌ها از بلوک‌ها و پشت پنجره‌ها تشویق‌شون می‌کردن و براشون بوس می‌فرستادند.»

کاربری دیگر هم با بازنشر ویدیوی رقص دختران خطاب به آن‌ها گفت: «از ته دلم می‌خوام ایران آزاد شه به‌خاطر این که حداقل شما نوجوانی و جوانی نرمال داشته باشین.»

در جریان انقلاب «زن، زندگی، آزادی» که با قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، بسیاری از معترضان به ویژه زنان، دست‌یابی به آزادی‌های اجتماعی و رسیدن به یک «زندگی عادی» را از جمله دلایل خود برای تلاش در سرنگونی جمهوری اسلامی عنوان کردند.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی مردم ایران را به دلیل رقص بازداشت می‌کند.

پیشتر رییس کل دادگستری استان مازندران از بازداشت ۱۲۰نفر از اعضای یک تور گردشگری در جنگل پی رجه نکا خبر داد و اتهام آن‌ها را از جمله «رقص مختلط و کشف حجاب» عنوان کرد.

او گفت با افرادی که دنبال ابتذال در قالب اجرای تورها باشند برخورد جدی می‌شود.

همچنین چند سال پیش، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی اعلام کرد کسانی که در یکی از نسخه‌های ایرانی موزیک ویدیوی «هَپی» [شاد] ساخته فرل ویلیامز در ایران حضور پیدا کرده و رقصیدند شناسایی و بازداشت شدند.

در این ویدیو چند جوان ایرانی با آهنگ «هپی» روی پشت‌بام خانه‌ای در شهر تهران می‌رقصیدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها