حمله دادکان به جمهوری اسلامی: اینهایی که هستند تصورشان این است که مردم نمی‌فهمند

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲

محمد دادکان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در مصاحبه‌ای تند به جمهوری اسلامی، وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال تاخته: «هرکس اعتراض کند مفسدفی‌الارض است. اعتراض کردن و کشف حجاب امروز جرم شده. ولی کسی که بخورد و فساد کند و انبوه و انبوه مال مردم را ریالی و دلاری جابه‌جا کند، جرمش چیست؟»

دادکان که در سال‌های گذشته یکی از منتقدان همیشگی جمهوری اسلامی بوده است، در گفتگویی با روزنامه اعتماد با اشاره به پناهندگی ورزشکاران ایرانی، گفته است: «آیا آوردن مدال مهم است یا اینکه ورزشکار ما با اشتیاق و ذوق و لذت در مسابقات شرکت کند؟ وقتی می‌بینیم که نزدیک به ۵۰-۶۰ نفر از ورزشکاران ما مهاجرت کردند و پناهندگی گرفتند، اگر بیشترین مدال‌ها را هم بیاوریم باز هم ارزش آنچنانی ندارد. نیمی از قهرمانان ملی و جوانان خودمان را از دست دادیم. یکی از ورزشکاران برایم تعریف می‌کرد که رفتیم پیش معاون وزیر ورزش و او به ما گفت اگر می‌خواهید بروید بروید!»

او درباره برخوردها با ورزشکارانی که سمت مردم ایستاده‌اند، گفت: «آقای وریا غفوری یا آقای دایی یا سایرین نظیر یحیی گل‌محمدی و دیگران حرف بدی نزدند. دفاع از مردم کردند. می‌گویند مردم تحت فشارند. وریا غفوری از مردم شهر خودش و سایر مردم ایران دفاع کرد. گفت کردها تحت فشارند. گفت زندگی‌شان پیشرفت نکرده. حرف بدی زده؟»

دادکان معتقد است جام جهانی هیچ دستاوردی برای ورزش ایران نداشته است: «غیر از اینکه اختلافات داخلی را بیشتر کرد. نمایشی از این بود که به زور به ورزشکاران بگویند برای پرچم کشورت احترام قائل باش و سرود کشورت را بخوان. این چه دستاوردی است برای ما؟»

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال درباره پاداش ۲۰ هزار دلاری هیات رئیسه فدراسیون برای برد ولز هم گفت: «پول چه کسی را گرفتند؟ پول ملت را گرفتند! ملتی که بازنشسته‌اش به دنبال داشتن یک سهم جزیی است که بتواند جلوی خانواده‌اش روزهای خوبی را داشته باشد. آن جوانی که می‌آید در خیابان شغل و مسکن و رفاه و ازدواج می‌خواهد. کدام یکی را به او دادید؟ خودی و غیرخودی درست کردید و به آنهایی که با خودتان بودند دادید. جوان‌های این مملکت و استعدادها را خانه‌نشین کردید و چه کسانی را آوردید سر کار؟ آقا نمی‌توانی بمانی چه کسی گفته حتما باید ۸ سال باشی؟ ۴ سال نماینده باشی؟ دستاوردهای نمایندگان مجلس که حداقل رای را هم نیاوردند چه بوده؟ رفتند در مجلس نشستند! دستاورد دولت چه بوده؟ وزرا چی؟ من با سر بالا می‌گویم هیچ‌چی!

دادکان درباره خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس هم گفته: «سال ۸۰ و ۸۱ گفتم خصوصی‌سازی این دو تیم دروغ است. تمامش سرگرمی است. حالا اینکه شما می‌بینید که آمدند ۱۰ درصد را واگذار کردند، همه با همند. حالا این وسط آن پول چه شد؟ آقایی که مسوول این کار است و بارها آمد توی تلویزیون حرف زد که اگر این کار انجام نشود من استعفا می‌دهم و می‌روم، الان باید استعفا دهد. باید بگویی پول‌هایی که به این دو باشگاه دادند، هر کدام ۳۵۰ میلیارد تومان چه شد؟»

او همچنین درباره لیگ بدون تماشاگر هم گفت: بی‌ارزش‌ترین فوتبالی که برگزار شد امسال بود. ارزش فوتبال به تماشاگر است. شما بهترین ستاره دنیا را در تیمت داشته باشی اگر صدای تشویق تماشاچی را نشوند بازی‌اش نصف هم نیست. شما رییس فدراسیونی و فوتبال را بدون تماشاگر کردید، صبح چطور می‌روی سر کار همراه با نایب‌رییس‌هات؟ بازده این لیگ چیست؟ فوتبال بدون تماشاگر؟»

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال با کنایه به اطرافیان مهدی تاج در فدراسیون گفت: به تاج گفتم شما این تتمه آبرویت را هم می‌گذاری و می‌روی. آن فردی که در تیم ایشان هست، شما صبح یزید را بیاور سر کار، ایشان می‌رود بغلش می‌ایستد کار می‌کند! شما فکر می‌کنید او به آدم‌ها نگاه می‌کند؟ او میز را می‌خواهد.»

دادکان به وضعیت بد اقتصادی مردم هم اشاره کرده است: «دلار ۱۰- ۱۲ تومانی رسیده به ۶۰-۵۰ تومان. وقتی می‌شود ۵۵ تومان اول اخبار می‌گویند که دلار شد ۵۵ تومان! یا دو، سه شب پیش خبر اصلی صداوسیما این بود که در نان‌فروشی خمیر را ۲۰ درصد کم کردند. هزاران میلیارد پول جابه‌جا می‌شود و تیتر یک نمی‌شود اما ۲۰ درصد کم شدن خمیر می‌شود خبر اصلی صداوسیما! مردم را چی حساب کردید؟ مردم به پیغمبر خیلی بهتر از شما متوجه می‌شوند. اینهایی که کار اجرایی می‌کنند تصورشان این است که مردم نمی‌فهمند. همه خیلی خوب می‌فهمند ولی یک زور را گذاشتید و کسی حرفی نمی‌زند.»

عضو حزب موتلفه اسلامی همچنین گفت: «ببینید چه کسانی راجع به مسائل سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و ورزشی حرف می‌زنند؟ کسی که مدرک معارف دارد می‌رود توی اقتصاد.آن کسی که الان منتقد حرف‌های من است می‌گوید عوضش موشک دارد! پس زندگی چی؟ مردمش چی؟ عمرها تمام شد. دو چیز حاصل این ۴۴ سال است؛ ضعیف شدن اعتقادات مردم و دوم از بین رفتن عمر جوان‌ها.»

دادکان درباره پیشرفت‌های نظامی ادعایی جمهوری اسلامی هم گفت: «ما اوج تجهیزات نظامی‌مان که پهپاد و موشک باشد را ببریم جلو می‌شویم کره‌شمالی. ولی بروید ببینید زندگی مردم کره‌شمالی چه شکلی است؟ الگوی ما شده کره‌شمالی و پاکستان. من سه بار رفتم کره شمالی. به خدا روی آن پلی که سازمان ملل ایستاده، بین دو کره اگر نیروها بروند کنار و دولت کره‌شمالی اجازه بدهد مردم بروند، یک نفر در کره‌شمالی نمی‌ماند. به امام‌حسین ما که آنجا بودیم هر کس ما را می‌دید می‌گفت نمی‌توانید یک دعوتنامه به من بدهید من از کره‌شمالی بیایم بیرون؟»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها