تظاهرات گسترده علیه اصلاحات قضایی در اسرائیل وارد هفته دهم شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۱

تظاهرات گسترده علیه اصلاحات قضایی در اسرائیل وارد هفته دهم شد و صدها هزار اسرائیلی‌ بار دیگر علیه برنامه‌های دولت بنیامین نتانیاهو برای محدود کردن اختیارات دادگاه عالی اسرائیل به خیابان‌ها آمدند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که تظاهرات شامگاه شنبه در اسرائیل، عمدتا مسالمت آمیز بود، اگرچه رویترز شاهد برخی از جراحات و دستگیری‌ها در میان معترضان بود و پلیس علیه تلاش‌ها برای مسدود کردن خیابان‌ها وارد عمل شد.

رسانه‌های اسرائیل تعداد معترضان در روز شنبه را حدود ۲۵۰ هزار نفر گزارش کرده‌اند. این در حالی است که برگزارکنندگان تظاهرات اعلام کردند حدود ۵۰۰ هزار نفر در سراسر این کشور در تجمعات شرکت کردند و طبق اطلاعاتشان، در تظاهرات تل‌آویو حدود ۲۵۰ هزار معترض حضور داشتند.

تظاهرات اصلی در مرکز تل آویو برگزار شد که در آن معترضان موجی از پرچم‌های آبی و سفید اسرائیل را به اهتزاز درآوردند.

این تظاهرات در ادامه نه تظاهرات قبلی بود که در شنبه‌های گذشته در اسرائیل برگزار شد.

پلیس اسرائیل تخمینی از تعداد معترضان ارایه نکرده است.

در حالی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل می‌گوید هدفش ایجاد توازن میان قوای این کشور است، منتقدان این اصلاحات قضایی معتقدند که چنین اصلاحاتی موجب از بین رفتن استقلال قضایی می‌شود.

تداوم اعتراضات اسرائیل در حالی است که اصلاحات قضایی به سمت تصویب پیش می‌رود.

این اصلاحات به طور قابل توجهی امکان بی‌اعتبار کردن قوانین از سوی دیوان عالی را محدود می‌کند و به ائتلاف سیاسی اکثریت قدرت تعیین قضات را می‌دهد.

اسحاق هرتزوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، شامگاه پنجشنبه خواستار توقف روند تصویب لایحه اصلاحات قضایی شد و آن را «تهدیدی برای پایه‌های دموکراسی» خواند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
چند چند
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها