وزیر دفاع آمریکا در اسرائیل؛ آستین درباره برنامه هسته‌ای ایران شدیدا ابراز نگرانی کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در سفر به اسرائیل درباره پیشرفت‌های جمهوری اسلامی در زمینه غنی‌سازی اورانیوم شدیدا ابراز نگرانی کرد.

آستین روز پنج‌شنبه ۱۸ اسفند در یک نشست خبری مشترک با همتای اسرائیلی خود گفت که با رهبران اسرائیل در مورد تنش‌زدایی با فلسطینیان نیز گفت‌وگوهای صریح داشته است.

پیش از این نشست خبری، وزیر دفاع آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار و درباره موضوعاتی از جمله تهدیدهای جمهوری اسلامی گفت‌وگو کرد.

نتانیاهو در این دیدار بر تلاش‌های مشترک به منظور ممانعت از دست‌یابی تهران به سلاح اتمی تاکید کرد.

آستین روز پنج‌شنبه در ادامه یک سفر منطقه‌ای وارد فرودگاه بن گوریون در تل‌آویو شد و در میانه خشونت‌های کرانه باختری رود اردن و اعتراضات ضددولتی در اسرائیل، به مدت بیش از یک ساعت با نتانیاهو دیدار و گفت‌وگو کرد.

خبرگزاری رویترز نوشت آمریکا به عنوان نزدیک‌ترین متحد اسرائیل در کنار این کشور به طور فزاینده‌ای نگران فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه و برنامه هسته‌ای تهران است.

وزارت دفاع آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد آستین در این دیدار خواستار توقف «اقدامات یک‌جانبه‌ای شد که هدف پایدار دو کشور را که در آن فلسطینیان و اسرائیلی‌ها به طور برابر از آزادی، امنیت، فرصت، عدالت و کرامت برخوردار باشند تضعیف می‌کند.»

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت که وزیر دفاع آمریکا «کاملا قادر به گفت‌وگو در مورد هر دو موضوع (ایران و کرانه باختری) است.»

کمی پیش از ورود آستین به اسرائیل، نیروهای اسرائیلی سه نیروی مسلح جهاد اسلامی را در کرانه باختری از بین بردند.

این مقام آمریکایی اما اضافه کرد عملیات اسرائیل در کرانه باختری «توانایی ما را برای تمرکز بر آن‌چه در حال حاضر تهدیدی راهبردی است و آن پیشرفت‌های خطرناک هسته‌ای ایران و تداوم تجاوزات منطقه‌ای و جهانی است، کاهش می‌دهد.»

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، نتانیاهو نیز در ابتدای دیدار با وزیر دفاع آمریکا گفت: «اسرائیل و آمریکا برنامه‌های مشترکی برای گسترش قلمروی صلح دارند از جمله جلوگیری از دست‌یابی ایران به سلاح اتمی، توقف تجاوزهای این کشور و حفاظت از امنیت منطقه.»

مقام‌های اسرائیلی بارها هشدار داده‌اند که اجازه نخواهند داد مقام‌های جمهوری اسلامی به سلاح اتمی دست یابند.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر رزمایش نظامی مشترک اسرائیل و آمریکا برای مقابله با تهدیدهای ایران برگزار شده است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، از آنجا که در اعتراضات تل‌آویو راه‌ها به فرودگاه بن‌گورین بسته شدند، دیدار وزیران دفاع اسرائیل و آمریکا در مرکز صنایع هوا‌فضای اسرائیل در مجاورت این فرودگاه برگزار ‌شد.

نتانیاهو پس از دیدار با وزیر دفاع اسرائیل آماده سفر به ایتالیا شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خلاصه خبرها
مستند
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید