شهرهای ایران در روز زن، عرصه تظاهرات و خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

خیابان‌های ایران در روز جهانی زن، عرصه تظاهرات و خیزش انقلابی بود و مردم با شعاردهی، سرودخوانی و برپایی تجمع، بر همبستگی با زنان کشور تاکید کردند. تشکل‌ها و شخصیت‌های مختلف نیز در پیام‌هایی خیزش انقلابی زنان علیه جمهوری اسلامی را ستودند.

گروه‌هایی از زنان همزمان با فرا رسیدن روز جهانی زن در نقاطی از تهران تجمع کرده و پلاکاردهایی در حمایت از حقوق زنان و همچنین اعتراض به مسموم‌سازی دختران دانش‌آموز با خود حمل کردند.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد روز چهارشنبه ۱۷ اسفند گروهی از زنان در تهران در حمایت از انقلاب «زن زندگی آزادی» و به‌مناسبت روز زن، ترانه «برابری» را هم‌خوانی کردند.

همچنین بر اساس ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، مردم با برگزاری تظاهرات شبانه در ستارخان تهران شعار ضدحکومتی سر دادند.

طبق دیگر ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، گروهی از مردم در تجمع اعتراضی شبانه شامگاه چهارشنبه ۱۷ اسفندماه در ستارخان تهران شعار دادند: «عامل هر جنایت، حکومته حکومت».

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد که گروهی از شهروندان در گوهردشت کرج شامگاه چهارشنبه ۱۷ همزمان با روز زن تجمع کرده و شعار «زن زندگی آزادی» سر دادند.

ویدیوهای ارسالی دیگر نشان می‌دهد در روز جهانی زن، مردم در چیتگر و فردوس غرب تهران شعارهای ضدحکومتی سردادند.

در روستای اسماعیل‌آباد خاش نیز گروهی از زنان روز چهارشنبه در حمایت از مولوی عبدالمجید مرادزهی دست به تجمع زده و خواستار آزادی او شدند.

همچنین ویدیوهای ارسالی به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد روز چهارشنبه ۱۷ اسفند گروهی از شهروندان در اهواز، در اعتراض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در مدارس، مقابل آموزش و پرورش استان تجمع کرده و شعارهایی از جمله «آهای آهای نشسته‌ها، مسموم بعدی از شماست»، «آزادی اندیشه با داعشی نمیشه» و «حکومت دخترکش نمی‌خوایم نمی‌خوایم» سر دادند.

دیگر ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد که یک زن در مشهد با در درست داشتن ورقی که بر روی آن نوشته «از خیابان تا خانه، امنیت حق زنان» نوشته شده، به تنهایی در خیابان قدم می‌زند.

در همین حال، تشکل‌ها و شخصیت‌های سیاسی و مدنی مختلف نیز در پیام‌هایی در روز جهانی زن، خیزش انقلابی زنان ایران علیه جمهوری اسلامی را ستودند و نسبت به سیاست‌های سرکوبگرانه جمهوری اسلامی علیه زنان هشدار دادند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی زن اعلام کرد که «زنان در ایران نشان داده‌اند که به دلیل ستم‌های مضاعف و چندلایه‌ای که طی قرون به آنها روا داشته شده است، می‌توانند مهم‌ترین نیروی تغییر در جامعه باشند و زندگی و آزادی را به هم گره بزنند»

شیرین عبادی با اشاره به اینکه روز زن امسال با سال‌های گذشته تفاوت شگرف دارد، در اینستاگرام نوشت: «ایران، امروز به این نتیجه رسیده است که آزادی جامعه از مسیر آزادی زنان می‌گذرد. این باور، دستاوردی بزرگ و قدمی اساسی در مسیر تحقق دموکراسی، آزادی و برابری است.»

او افزود: «جمهوری اسلامی در چهار دهه‌ گذشته، با گردهم‌آوردن تجربه‌ قرن‌ها تحجر، ارتجاع و واپس‌گرایی، نتوانست بر شعار مترقی و‌ رهایی‌بخش «زن زندگی آزادی» غلبه کند. آنچه نظام ضدانسانی با تمام توان و سرمایه‌‌ در تلاش برای حفظش بود، با انفجار انقلاب ژینا در هم شکست.»

این چهره شاخص مخالف جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: انقلابی با شعار «زن، زندگی، آزادی» مسیر جامعه‌ ایران را برای همیشه تغییر داد و جریان‌های سیاسی و اجتماعی را در سراسر جهان به حیرت درآورد.

او افزود: انقلاب «زن، زندگی، آزادی» حاصل سال‌ها مبارزات اجتماعی، مدنی و سیاسی بوده، هزینه‌های بسیار سنگین پرداخت شده و جان‌های بی‌شماری در این راه روانه‌ خاک گشته‌اند.

حامد اسماعیلیون نیز در توییتی به مناسبت روز جهانی زن نوشت: «روز جهانی زن، روز زنان مبارز ایرانی، روز دختران جنگجوی نسل تازه، روز مادران دادخواه تسلیم‌ناپذیر، گرامی باد. زن، زندگی و آزادی تنها یک شعار نیست. راهنمایی‌ست برای جنگیدن و نمادی‌ست برای پیروزی.»

پربیننده‌ترین‌ها

گلچین نوروزی - رستاک قسمت اول
جهان‌نما
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید