تحقیق بخش مبارزه با افراط‌گرایی وزارت آموزش بریتانیا درباره ضبط «سلام فرمانده» در لندن

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۳

روزنامه جروزالم پست خبر داد بخش مبارزه با افراط‌گرایی وزارت آموزش بریتانیا در حال بررسی ضبط ویدیوی خواندن سرود «سلام فرمانده» توسط کودکان در مدرسه «جمهوری اسلامی ایران» در لندن است.

بررسی این اقدام مدرسه «جمهوری اسلامی ایران» پس از شکایت والدین دانش‌آموزان دیگر مدارس منطقه و همچنین گزارش سازمان بازرسی مدارس بریتانیا انجام شده است.

بر اساس این گزارش، والدین مدارس منطقه پس از گزارش وب‌سایت «جوییش کرونیکل»، درباره این ویدیو نگران شده و شکایت کردند که شکایت آنان از سوی بخش مبارزه با افراط‌گرایی وزارت آموزش بریتانیا در حال بررسی است.

این مدرسه در محله «سنت جانز وود» واقع شده که در آن محدوده، چندین کنیسه و مرکز یهودی قرار دارد.

بر اساس گزارش روزنامه جروزالم پست، بازرسان در بازرسی از این مدرسه همچنین یک کتاب غیرداستانی با محتوای بزرگسالان و نامناسب با سن دانش‌آموزان یافتند.

در بازرسی‌ها از این مدرسه از سال ۲۰۱۶ رتبه مدرسه «نامناسب» ارزیابی و اعلام شده که نیاز به بازرسی‌های بعدی وجود دارد.

وب‌سایت جوییش کرونیکل در آذر ماه خبر داده بود ویدیویی در (مدرسه جمهوری اسلامی ایران) در شمال لندن ضبط شده است که در آن ده‌ها کودک سرودی (سلام فرمانده) می‌خوانند که محتوای آن به ظهور امام دوازدهم شیعیان و تلویحا به کشتار یهودیان اشاره دارد.

همچنین برخی صحنه‌های این ویدیو در نزدیکی مرکز اسلامی انگلستان (مرکز اسلامی لندن) ضبط شده که این مرکز نیز متعلق به جمهوری اسلامی است و با مدرسه «جمهوری اسلامی ایران» نیز مرتبط است.

در نسخه سلام فرمانده ضبط‌ شده در لندن، صفی از پسران با بلوز سفید و شلوار سیاه اتوکشیده و ردیفی دختر، در دامن و شلوار آبی و سیاه و پیراهن و روسری سفید، سلام نظامی می‌دهند و در سرود، به سرسپردگی‌شان به «فرمانده»، «آیت‌الله علی خامنه‌ای» اشاره و با او بیعت می‌کنند.

کسری اعرابی، مسوول برنامه ایران «موسسه تونی بلر»، به جوییش کرونیکل گفته بود: «مهدویت سر تا پا یهودستیز است چرا که باور دارد برای آن که مهدی بتواند ظهور کند، اسرائیل باید نابود شود و تمام یهودیان جهان کشته شوند.»

سال ۹۹، نهاد ناظر بر موسسات خیریه در انگلستان و ولز به «مرکز اسلامی انگلیس» که به جمهوری اسلامی وابسته است، به‌ خاطر برگزاری مراسم یادبود قاسم سلیمانی در لندن اخطار داده بود.

کمیسیون خیریه انگلستان در حال حاضر درباره اقدام آخر مرکز اسلامی انگلستان در توهین به معترضان در ایران تحقیق می‌کند.

هاشم موسوی، رییس فعلی این مرکز و نماینده خامنه‌ای، در سخنرانی ماه اکتبر خود، معترضان در ایران را «سربازان شیطان» خواند.

پیش از این مورد، این مرکز در سال ۲۰۲۰، دو هزار نفر را برای شرکت در عزاداری قاسم سلیمانی دعوت کرده بود و سلیمانی را «شهید بزرگ» خوانده بود که به‌دست «شقی‌ترین آحاد بشر بر روی زمین» شهید شده است.

نتیجه تحقیق مذکور کمیسیون خیریه انگلستان «اخطار رسمی» و «طرح اقدام» برای این مرکز بود.

در آن مراسم، سخنرانان افراط‌گرا حضور داشتند و بیانیه سید موسوی درباره سلیمانی هم تحت قانون تروریسم بریتانیا، احتمالا به حد جرم رسیده بود.

بنا بر بیانیه کمیسیون خیریه انگلستان که این هفته منتشر شده، «متولیان (خیریه) از پیروی کامل از اخطار رسمی و طرح اقدام باز مانده‌اند» و شماری از نگرانی‌های مرتبط با آیین‌نامه هم همچنان برجاست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
یورو ۲۰۲۴

شنیداری

پادکست‌ها