دیدار گروسی با مقام‌های جمهوری اسلامی؛ ادامه مذاکره تهران و آژانس درباره سه سایت مشکوک

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۳

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، روز شنبه ۱۳اسفند در یک نشست خبری اعلام کردند موضوع سه سایت مشکوک در نقاط مختلف ایران حل نشده و کارشناسان طرفین در حال مذاکره درباره این موارد هستند.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، در نشست خبری مشترک با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد موضوع غنی‌سازی ۸۴ درصدی بین ایران و آژانس حل شده و کارشناسان ایران و آژانس در حال گفت‌وگو درباره سه سایت مشکوک هستند.

این نقاط مشکوک مشخص نشده اما پیشتر نام تورقوزآباد و سایت‌هایی در نزدیکی اصفهان یا آباده در استان فارس به عنوان مکان‌های احتمالی مطرح شده بود.

رافائل گروسی، مدیر‌کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در این نشست اعلام کرد: «می‌خواهیم با ایران یک گفت‌وگوی جدی و سیستماتیک داشته باشیم.»

او اضافه کرد: «هنوز کار ما تمام نشده است و همزمان با نشست ما تیم‌های آژانس و ایران برای حل و فصل مسایل با یکدیگر مشغول مذاکره هستند.»

گروسی در این نشست همچنین در پاسخ به سوال رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی، اتهام استفاده از آژانس به عنوان ابزار سیاسی را «مضحک» خواند و گفت که «هیچ وقت از آژانس به عنوان ابزار سیاسی استفاده نشده است و ما از هیچ کشوری دستور نمی‌گیریم».

او همچنین در پاسخ به سوالی گفت که از درز گزارش‌های محرمانه آژانس ناراحت می‌شود اما: «من به عنوان مدیر کل آژانس نمی‌توانم همه چیز را چک کنم چون گزارش‌ها برای همه اعضا ارسال می‌شود.»

پیش از این مقامات جمهوری اسلامی بارها از انتشار گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رسانه‌ها انتقاد و اعلام کرده‌اند این نهاد به ابزار کشورهای غربی برای فشار به جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

گروسی همچنین گفت که حل و فصل موضوعات ایران و آژانس می‌تواند به احیای برجام کمک کند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سفر خود به ایران، روز جمعه ۱۲ اسفند پس از ورود به فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال رسمی بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

درخواست برای بازرسی‌های گسترده‌تر از تاسیسات هسته‌ای ایران، سایت‌های مشکوک و غنی‌سازی ۸۴ درصدی از جمله موضوعات گفت‌و‌گوی گروسی با مقامات جمهوری اسلامی اعلام شده بود.

سفر گروسی به ایران در آستانه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز دوشنبه و همچنین گزارش‌ها درباره غنی‌سازی ۸۳/۷ درصدی در ایران انجام شد.

روزنامه وال استریت ژورنال پیش از این به نقل از چند دیپلمات غربی گزارش داد که اروپایی‌ها در واکنش به غنی‌سازی ۸۴ درصدی اورانیوم به وسیله جمهوری اسلامی، از صدور بیانیه انتقادی علیه جمهوری اسلامی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حمایت می‌کنند اما ایالات متحده تمایلی به انجام چنین کاری ندارد.

پربیننده‌ترین‌ها

میراث ناملموس
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید