جلسه استماع مقدماتی اظهارات متهم دست داشتن در طرح تروریستی علیه ایران‌اینترنشنال برگزار شد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۲

جلسه استماع مقدماتی اظهارات محمدحسین دوتائف، مرد ۳۰ ساله چچنی‌الاصل و تبعه اتریش که‌ به دست داشتن در طرح تروریستی علیه شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال متهم شده، به دادگاه کیفری مرکزی انگلستان ارجاع و امروز (جمعه ۱۲ اسفند) جلسه استماع مقدماتی برگزار شد.

این جلسه ظهر جمعه به وقت لندن آغاز شد. حضور این متهم در این جلسه به صورت مجازی و همراه با یک مترجم آلمانی بود و او تا زمان برگزاری دادگاه در زندان خواهد ماند.

دوتائف روز شنبه ۲۲ بهمن از سوی پلیس ضد تروریسم بریتانیا بازداشت شد و دادگاه او را به تلاش برای جمع‌آوری اطلاعاتی که برای انجام عملیات تروریستی مفید است، متهم کرده است.

از تلفن همراه دوتائف تصاویر و ویدیوهایی از ساختمان شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال استخراج شده که او آن‌ها را پاک کرده بوده.

دادگاه محاکمه دوتائف آذر ماه سال آینده برگزار خواهد شد و او تا آن زمان در زندان خواهد ماند.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها ایران‌اینترنشنال و کارکنان آن را تهدید کرده‌اند و این تهدید‌ها در پی پوشش خیزش انقلابی مردم ایران علیه حکومت در ماه‌های اخیر به شکل قابل‌ توجهی افزایش پیدا کرده است.

پیشتر و در روز ۱۶ آبان، ایران‌اینترنشنال از تهدید جانی فوری علیه دو روزنامه‌نگار خود در بریتانیا از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد.

این شبکه خبری مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد کارکنانش از سوی پلیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود مطلع شدند.

در بیانیه ایران‌اینترنشنال آمده بود: «‌خبرنگاران ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار قرار می‌گیرند اما این تهدیدها علیه جان روزنامه‌نگاران ایرانی-بریتانیایی شاغل در بریتانیا، تشدید قابل توجه و خطرناک کارزار دولتی را برای ارعاب روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در خارج از کشور نشان می‌دهد.»

پس از آن، ایران‌اینترنشنال برای حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و همکاران خود، پخش برنامه‌های این شبکه را از لندن متوقف و همه بولتن‌های خبری ۲۴ ساعته خود را به واشینگتن‌ منتقل کرد.

همزمان پلیس متروپولیتن لندن در بیانیه‌ای اعلام کرد به فعالیت خود در پاسخ به تهدید‌های بالقوه ادامه می‌دهد.

این اولین بار نیست که تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه رسانه‌های فارسی‌زبان در بریتانیا مطرح می‌شود.

سه سال پیش و در پی اعتراضات آبان‌ ماه ۱۳۹۸، اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در بیانیه‌ای برای محکومیت تهدید علیه کارکنان شبکه‌ ایران‌اینترنشنال و بخش فارسی بی‌بی‌سی، از حکومت ایران خواست کارزار آزار و اذیت روزنامه‌نگاران ایرانی را متوقف کند.

همان زمان، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خبر از موارد مشابهی داد و اعلام کرد روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن آلمان، فرانسه و جمهوری چک هم مورد آزار و تهدیدهای مشابهی قرار گرفتند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید