بلینکن و لاوروف برای اولین بار پس از تهاجم روسیه به اوکراین در نشست گروه ۲۰ دیدار کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۱

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه برای اولین بار پس از تهاجم روسیه به اوکراین با یکدیگر به صورت حضوری دیدار و گفت‌وگو کردند.

یک مقام آمریکایی اعلام کرد بلینکن روز پنج‌شنبه ۱۱ اسفند در دهلی‌نو، پایتخت هند، با همتای روس خود دیدار کوتاهی کرد که اولین ارتباط و گفت‌وگوی چهره به چهره آنان از زمان آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین و جنگ در این کشور بود.

این مقام که خواست نامش فاش نشود، گفت این دیدار کوتاه در حاشیه نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ و به مدت کمتر از ۱۰ دقیقه انجام شد.

بر اساس این گزارش، وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌وگو با لاوروف، بر تعهد آمریکا در حمایت از اوکراین تاکید کرد.

به گفته این مقام آمریکایی، بلینکن با انجام این دیدار قصد داشت «این پیام را مستقیما بفرستد» و همچنین از روسیه بخواهد تا بر اساس خواسته‌های ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، با این کشور تعامل کند.

این مقام آمریکایی گفت: «ما امیدواریم که روس‌ها در یک فرآیند دیپلماتیک شرکت کنند که می‌تواند به صلح عادلانه و پایدار منجر شود.»

بلینکن همچنین در دیدار با لاوروف از روسیه خواست در تصمیم خود برای تعلیق معاهده خلع سلاح هسته‌ای «استارت نو» تجدید نظر کند.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه، به تازگی در یک سخنرانی از تعلیق این معاهده دوجانبه میان مسکو و واشینگتن خبر داد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده همچنین خواهان آزادی پل ویلان، شهروند آمریکایی شد که سال‌هاست در روسیه زندانی است.

بلینکن روز پنج‌شنبه در سخنرانی خود در نشست وزیران خارجه گروه ۲۰ هم از روسیه خواست تا قرارداد صادرات غلات اوکراین را تمدید کند.

این قرارداد در ماه جاری میلادی منقضی می‌شود.

ابتکار غلات دریای سیاه (نام رسمی توافق‌نامه صادرات غلات اوکراین از بنادر اوکراین) از توافق‌نامه‌ای نشات می‌گیرد که در ۲۲ ژوییه سال گذشته امضا شد.

این ابتکار که ترکیه مجری آن بود، به کاهش بحران جهانی غذایی ناشی از جنگ کمک کرد.

در حالی که این توافق در اواسط نوامبر برای مدت چهار ماه دیگر تمدید شد، زمان آن در ۱۸ مارس منقضی می‌شود.

بلینکن در این رابطه گفت که روسیه عمدا و به طور سیستماتیک، سرعت بازرسی‌های خود را کاهش داده و موجب تعلیق حرکت کشتی‌ها شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
معمار
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید