تداوم اعتراض دانشجویان به مجازی شدن دانشگاه تهران و عقب‌نشینی مسوولان؛ کلاس‌ها حضوری شدند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

با ادامه اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به مجازی شدن کلاس‌ها و تعطیلی خوابگاه‌های دانشجویی پس از تعطیلات نوروز، مسوولان دانشگاه از تصمیم خود عقب‌نشینی کرده و اطلاع دادند کلاس‌های درس به صورت حضوری برگزار می‌شوند.

دانشگاه تهران پیش از این ضمن اعلام غیرحضوری بودن کلاس‌ها، گفته بود دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی از ٢۵ اسفند تا هفت اردیبهشت تعطیل هستند.

در اعتراض به این مصوبه، ساکنان خوابگاه‌های پسرانه چمران و دخترانه فاطمیه دانشگاه تهران تجمع و تحصن کردند.

این دانشجویان در تجمع خود شعارهایی چون «آموزش مجازی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»، «آموزش حضوری حق مسلم ماست»، «حقوق اولیه، نظرسنجی نمی‌خواد»، «مسوول بی‌کفایت، بودجه ما کجا رفت»، «خوابگاه دانشجویی، حق مسلم ماست»، «تهدید به لغو اسکان، ابزار سرکوب شده»، «ماه رمضون بهونه‌ست، هدف فقط تخلیه‌ست» و «دانشجو داد بزن، حقت رو فریاد بزن» سر دادند.

اعتراض دانشجویان خوابگاه چمران اما با تهدید و حمله مسوولان خوابگاه همراه شد.

به گزارش کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور، در لحظات اولیه شکل‌گیری تجمع شب گذشته (سه‌شنبه نهم اسفند)، یکی از مسوولان خوابگاه با تهدید به لغو اسکان دانشجویان، سعی در پراکنده کردن آنان کرد که با شعار «دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» از سوی دانشجویان مواجه شد.

بر اساس این گزارش، حراست و مسوولان خوابگاه با کشیدن موبایل از دست دانشجویان و کشیدن ماسک آن‌ها از روی صورت‌شان سعی در شناسایی افراد داشتند.

روز چهارشنبه اما روابط عمومی دانشگاه تهران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «نظر به ابلاغیه وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری، مورخ ۹ اسفند ۱۴۰۱ و بر اساس تصمیم هیات رییسه دانشگاه، ادامه برگزاری کلاس‌های آموزشی در نیم‌سال دوم سال تحصیلی جاری به‌صورت حضوری خواهد بود.»

رییس و معاون امور دانشجویی دانشگاه تهران پیش از این دلایل متفاوت و گاه متضادی را برای تصمیم روز چهارم اسفند خود درباره تعطیلی کلاس‌ها اعلام کرده بودند.

همزمانی با ماه رمضان، مشکلات موجود در بلیت بازگشت دانشجویان پس از تعطیلات نوروز، مشکلات مالی دانشگاه برای برگزاری حضوری کلاس‌ها، همزمانی با «شب‌های قدر»، صرفه‌جویی در هزینه رفاهی دانشجویی همچون تغذیه و هزینه نگهداری تاسیسات گرمایشی و سرمایشی، تعمیر تاسیسات و ساختمان‌های فرسوده خوابگاه‌ها و ...، از جمله دلایلی بودند که مسوولان دانشگاه برای این تصمیم ذکر کرده بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها