تخلیه نشدن کشتی‌های گندم روسیه در ایران به دلیل عدم پرداخت بدهی‌های تهران به مسکو

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۱۰

علاوه بر گزارش‌ اختصاصی ایران‌اینترنشنال از بحران معطل ماندن کالاهای اساسی در بنادر جنوب ایران، وب‌سایت‌های خبری اوکراین نیز گزارش دادند کشتی‌های محموله‌های گندم روسیه به مقصد ایران برای چند ماه در خلیج فارس مانده‌اند و هنوز تخلیه نشده‌اند.

این وب‌سایت‌ها بر اساس سامانه‌های ردیابی آنلاین، گزارش دادند که برخی از این کشتی‌ها در سپتامبر سال ۲۰۲۲ به روسیه بازگشته‌اند.

در این گزارش‌ها آمده علی‌رغم وعده‌ دولت جمهوری اسلامی برای پرداخت بدهی محموله‌های غذایی به روسیه، بار این کشتی‌های حامل گندم‌های روسیه به ایران، به‌دلیل پرداخت نشدن بدهی تهران به مسکو، تخلیه نشده‌اند.

هنوز مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی و روسیه در این زمینه توضیحی ارائه نکرده‌اند.

ایران‌اینترنشنال روز سه‌شنبه ۹ اسفند بر اساس یک سند تازه که اختصاصا به دست این رسانه رسیده، گزارش داد صدها هزار تن کالاهای اساسی شامل گندم و روغن در سواحل جنوب ایران برای ترخیص معطل تامین ارز هستند.

این در حالی است که بر اساس آمارهای رسمی، نرخ تورم مواد غذایی به بیش از ۷۰ درصد رسیده است. همچنین در ماه‌های اخیر گزارش‌ها و اخبار بسیاری درباره کمبود آرد و نان در ایران منتشر شد و نانوایان تهرانی نیز به معترضان پیوستند.

بر اساس سند رسیده به دست ایران‌اینترنشنال، وزارت اطلاعات به مقام‌های دولت ابراهیم رئیسی اطلاع داده هشت کشتی حامل کالاهای اساسی به دلیل عدم تامین ارز در لنگرگاه بندر‌عباس متوقف شده‌اند.

این کشتی‌ها شامل هفت کشتی گندم به میزان بیش از ۴۳۴ هزار تن و یک کشتی روغن خام سویا به میزان ۴۲ هزار تن هستند و به دلیل کوتاهی در تامین ارز آن‌ها از سوی دولت، معطل مانده‌اند.

این در حالی است که این کشتی‌ها بر اساس سفارشات داده شده به سوی ایران حرکت کرده‌اند.

وزارت اطلاعات جزییاتی از نام و میزان محموله هر کشتی‌ و نیز تاریخ ورود آن‌ها به لنگرگاه ارائه کرده است اما مشخص نیست چه میزان ارز برای تخلیه محموله این کشتی‌ها مورد نیاز است.

گزارش رسانه‌های اوکراینی از عدم پرداخت بدهی‌های ایران به روسیه در حالی است که این دو کشور روابط نزدیکی با یکدیگر دارند و اکنون در زمینه جنگ اوکراین نیز جمهوری اسلامی پهپادهایی را برای استفاده در این جنگ به روسیه صادر می‌کند.

این اما اولین بار نیست که گزارش‌هایی از بدهی‌های ایران به روسیه در سال‌های اخیر منتشر می‌شود.

پیشتر خود مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند بدهی‌های تهران به مسکو موجب تعویق پروژه‌های روسیه در نیروگاه اتمی بوشهر شده است.

در یک نمونه، یک هفته بعد از خاموشی و خروج اضطراری نیروگاه اتمی بوشهر، علی‌اکبر صالحی، رییس وقت سازمان انرژی اتمی ایران، از بدهی ۵۰۰ میلیون یورویی جمهوری اسلامی به روسیه خبر داد.

نپرداختن این بدهی ۵۰۰ میلیون یورویی، انتقاد سفیر وقت روسیه در تهران را به دنبال داشت.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید