ادعای امیرعبداللهیان: وزیر امور خارجه عراق حامل پیام آمریکا درباره برجام بود

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۸

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، مدعی شد که وزیر امور خارجه عراق حامل پیامی از طرف مقام‌های آمریکایی درباره مذاکرات احیای برجام بوده است.

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با شبکه العالم گفت: «آقای فؤاد حسین [وزیر امور خارجه عراق] که از سفر واشینگتن برگشتند حامل این پیام بودند که طرف آمریکایی برای جمع‌بندی توافق آمادگی دارد. ما نیز همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره استقبال کرده‌ایم و از مذاکره فاصله نگرفته‌ایم.»

او افزود: «این آمادگی را داریم در چارچوب مذاکراتی که تاکنون در وین انجام شده و پیام‌هایی که بین ما و طرف آمریکایی از طریق واسطه به‌صورت "سند غیررسمی" [درآمده]، نسبت به جمع‌بندی توافق و بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنیم.»

ادعای امیرعبداللهیان درباره ارسال پیام از سوی آمریکا به تهران از طریق بغداد در حالی است که واشینگتن اعلام کرده اکنون مذاکرات احیای برجام برای کاخ سفید اولویت ندارد.

دو موضوع سرکوب اعتراضات سراسری ایران و همچنین ارسال تسلیحات به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین موجب شده که این مذاکرات از اولویت آمریکا خارج شود.

همچنین ادعای امیرعبداللهیان درباره ارسال پیام از سوی آمریکا به تهران از طریق عراق در حالی است که پیشتر وزیر امور خارجه قطر در سفر به تهران گفته بود حامل پیام آمریکا برای ایران است.

پیشتر یک منبع مطلع در بغداد به ایران‌اینترنشنال گفت که موضوع عمده گفت‌وگوهای امیرعبداللهیان با مقام‌های عراق در سفر اخیرش به این کشور، محتوای مذاکرات واشینگتن و بغداد در رابطه با مسائل بانکی و دلار بوده است.

این منبع که نخواست اسمی از وی برده شود گفت که «دولت ایران در چند سال گذشته بسیار متکی به دریافت دلار از عراق بوده است» و دلیل حضور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در بغداد، «نگرانی تهران از قوانین جدید آمریکا برای عراق به منظور جلوگیری از هر گونه قاچاق دلار به ایران» بوده است.

هم‌زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره سفر احتمالی رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران منتشر شده است.

این در حالی است که اختلافات میان تهران و آژانس بر سر افزایش فعالیت‌های غنی‌سازی در ایران بالا گرفته است.

نشریه بلومبرگ به تازگی گزارش داده که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اورانیوم غنی شده با غلظت ۸۴ درصد را در تاسیسات اتمی ایران یافته‌اند که غلظت آن کمی کمتر از میزان مورد نیاز برای یک سلاح اتمی بوده است.

پس از آن، محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، از سفر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران برای تحقیق درباره اورانیوم ۸۴ درصدی خبر داد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی هم ابراز امیدواری کرد این موضوع «با نگاه فنی و به دور از هیجانات سیاسی» حل و فصل شود.

در پی این خبر، آژانس اعلام کرد از این گزارش مطلع است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
صد سال با گلستان
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید