وزارت خارجه کانادا در بیانیه‌ای در پاسخ به پرسش خبرنگار ایران‌اینترنشنال درباره تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه این شبکه، تهدیدهای رژیم ایران علیه روزنامه‌نگاران در داخل و خارج ایران را به شدت محکوم کرد و بر حمایت از حق آزادی عقیده و بیان و برگزاری اجتماعات مسالمت آمیز تاکید کرد.

به گزارش مهسا مرتضوی، خبرنگار ایران‌اینترنشنال، این بیانیه افزود: «فعالان و کارکنان رسانه سنگ بنای جوامع منصف، قوی و پویا هستند و باید آزادانه کار خود را بدون ترس از انتقام، مداخله سیاسی یا ارعاب انجام دهند.»

وزارت خارجه کانادا همچنین ضمن محکومیت اقدامات رژیم ایران در «نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر و ارعاب شهروندان خود» تاکید کرد: «ما در کنار مردم ایران که خواستار تغییر بر اساس برابری، احترام و عدالت هستند، می‌ایستیم.»

در حالی که محکومیت گسترده جهانی تهدیدها علیه ایران‌اینترنشنال ادامه دارد، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، در واکنش به توقف موقت پخش برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از دفتر لندن که در پی تهدید‌های امنیتی اتفاق افتاد، مسئولیت این تهدید‌ها را پذیرفت و آن را «بیانگر قلمرو قدرت، میدان نفوذ و شعاع تاثیر انقلاب» خواند.

ایران‌اینترنشنال از ۲۹ بهمن برای حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و همکاران خود، پخش برنامه‌های این شبکه را از لندن متوقف و همه بولتن‌های خبری ۲۴ ساعته خود را به دفتر خود در واشینگتن‌ منتقل کرد.

این تصمیم در پی دریافت هشدارهایی صورت گرفت که پلیس متروپولیتن لندن، درباره وجود تهدیدهای جدی و فوری نسبت به امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در این رسانه، به مدیران ایران‌اینترنشنال منتقل کرده است.

با وجود توقف موقت فعالیت دفتر لندن، پخش تلویزیون ایران‌اینترنشنال از دفتر این شبکه در واشینگتن‌ به طور ۲۴ ساعته ادامه خواهد داشت.

در آخرین مورد از تهدیدها علیه ایران‌اینترنشنال، پلیس متروپولیتن لندن ۲۴ بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد یک تبعه اتریشی به نام محمد حسین دوتایف به اتهام تلاش برای انجام جرائم مرتبط با عملیات تروریستی علیه ساختمان ایران‌اینترنشنال، در دادگاهی در وست‌‌مینیستر تحت محاکمه قرار گرفت.

مت جوکس، رییس پلیس مبارزه با تروریسم بریتانیا، با اشاره به اینکه این نیرو به طور فزاینده‌ای با تهدیدهای کشورهای متخاصم از جمله روسیه، چین و ایران مقابله می‌کند، گفت جمهوری اسلامی دست‌کم ۱۵ بار برای ربودن یا حتی کشتن اتباع بریتانیایی یا افراد مستقر در بریتانیا تلاش کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها ایران‌اینترنشنال و کارکنان آن را تهدید کرده‌اند و این تهدید‌ها در پی پوشش خیزش انقلابی مردم ایران در ماه‌های اخیر به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز با سیما ثابت
خبر
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید