محاصره مسجد مکی و مصلای زاهدان؛ نماز جمعه زاهدان در بیست‌ویکمین جمعه خشم و اعتراض برپا شد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

رسانه‌های محلی در سیستان و بلوچستان از جمله سنی‌نیوز گزارش دادند از صبح امروز (پنج اسفند) مسجد مکی و مصلای زاهدان در محاصره نیروهای حکومتی و انتظامی قرار گرفتند. خلاف روال هفته‌های گذشته، صوت و ویدیوی زنده‌ای از نماز جمعه و خطبه‌ها و صحبت‌های مولوی عبدالحمید منتشر نشد.

صفحه اینستاگرام او با انتشار پستی دلیل این امر را قطع اینترنت عنوان کرد.

پیش از ظهر و با وجود فشارها و جو شدید امنیتی، ویدیوهایی از حضور جمع زیادی از مردم زاهدان در مصلی منتشر شده بود که در حال آماده شدن برای جمعه اعتراضی دیگری بودند.

گزارش‌ها و ویدیوهایی نیز از تلاش نیروهای لباس شخصی و سپاه پاسداران برای عبور از روی دیوار و ورود‌ به داخل مصلی منتشر شد که با ممانعت انتظامات، به عقب رانده شدند.

با گذشت ساعتی از اذان ظهر بر خلاف رویه ثابت ماه‌های گذشته، خطبه‌های مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در نماز جمعه و تصاویری از اقامه نماز در مصلای زاهدان به صورت زنده پخش نشد.

به نظر می‌رسد این اتفاق به دلیل تشدید جو امنیتی در زاهدان و قطع سراسری اینترنت این شهر باشد.

در شهر خاش هم ویدیوهایی از گشت‌زنی نیروهای حکومتی در اطراف مسجد الخلیل که مولوی محمدعثمان قلندرزهی در آن نماز جمعه برپا می‌کند منتشر شده است.

با توجه به جو امنیتی غالب بر استان، رسانه‌های محلی به نقل از فعالان سیاسی و حقوق بشری بلوچ هشدار دادند امکان هر نوع سرکوب از سوی رژيم جمهوری اسلامی در زاهدان محتمل است.

این فعالان از مردم در سایر شهرهای ایران خواستند برای حمایت از معترضان سیستان و بلوچستان، به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی به پا خیزند.

از سوی دیگر دفتر مولوی عبدالغفار نقشبندی در بیانیه‌ای فوری به حاکمیت هشدار داد «در صورت تداوم محاصره مسجد مکی و سرکوب شهروندان منتظر فتوای تاریخی باشد».

این امام جمعه منتقد حکومت همچنین از همه مردم استان بلوچستان و سیستان خواست به اعتراضات بپیوندند.

از صبح امروز گزارش‌ها و ویدیوهایی از زاهدان منتشر شد که نشان می‌دادند نیروهای حکومتی دست به بازداشت خشن تعداد زیادی از شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان و همچنین تعدادی از نیروهای انتظامات مسجد مکی زده‌اند.

حال‌وش که اخبار استان سیستان و بلوچستان را گزارش می‌دهد خبر داد نیروهای نظامی و امنیتی یک شهروند‌ بلوچ را در خیابان توحید و‌ نزدیک مسجد مکی هدف ضرب و جرح قرار داده و‌ بازداشت می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های شهروندی، نيروهاى ويژه سركوب‌گر با سلاح‌هاى سنگين، محدوده مصلی و مسجد مکی را که منطقه اصلی تظاهرات اعتراضی مردم زاهدان در روزهای جمعه است محاصره کرده و ده‌ها تک تیرانداز بر پشت‌بام ساختمان‌های مشرف به منطقه و روی کوهی در خیابان خرمشهر دیده شده‌اند.

استقرار شمار زیادی از نیروهای نظامی روی کوه مشرف به مصلای زاهدان

منابع محلی همچنین خبر دادند در خیابان‌های خیام، مهر، مدنی به فلکه خیام، کمربندی خیام، خیام ورودی سالن همایش، فلکه مادر به سوی مهر و مهتاب، نیروهای مسلحی زیادی در هر ۱۵۰ متر مستقر هستند.

رسانک نیز که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد خبر داده بود که روز سوم اسفند «ده‌ها موتورسیکلت نظامی متعلق به نیروهای یگان ویژه و ضد شورش» وارد زاهدان شده‌اند.

در دو ماه گذشته فضای امنیتی زاهدان و تعداد ایست-بازرسی‌ها به ویژه در زاهدان که محل اصلی تظاهرات جمعه‌های مردمی است، تشدید شده است.

رسانک روز پنجم اسفند همچنین از اختلال شدید در اینترنت زاهدان خبر داد.

با وجود اوج گرفتن موج بازداشت‌های شهروندان و فضای امنیتی حاکم بر شهر اما معترضان زاهدانی از زمان جمعه خونین زاهدان در روز هشتم مهر، برای ۲۰ جمعه متوالی تجمع کردند و علیه علی خامنه‌ای و جمهوری اسلامی شعار دادند.

پربیننده‌ترین‌ها

میراث ناملموس
خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید