بیست‌ویکمین جمعه اعتراض در زاهدان در محاصره نیروهای نظامی شکل گرفت؛ تجمع دوباره در گالیکش

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۰۵

مردم زاهدان با وجود فضای امنیتی شدید، محاصره نیروهای امنیتی و بازداشت ده‌ها شهروند، روز پنجم اسفند برای بیست‌ویکمین هفته متوالی، پس از نماز جمعه راهپیمایی کردند. در گالیکش هم معترضان به روال چند جمعه اخیر در حمایت از مولانا محمدحسین گرگیج و همبستگی با مردم زاهدان تجمع کردند.

راهپیمایی اعتراضی مردم زاهدان در روز جمعه در حالی‌ شکل گرفت که از صبح امروز گزارش‌ها و ویدیوهایی مبنی بر محاصره مسجد مکی و مصلای این شهر و نیز استقرار نیروهای نظامی و تک‌تیراندازهای حکومتی بر پشت‌بام‌ها و کوه‌های مشرف به محل تجمع معترضان منتشر شد.

سیستان و بلوچستان؛ زاهدان، خاش، ایرانشهر، سراوان، راسک و سرباز

از صبح امروز (پنجم اسفند) اینترنت شهر زاهدان و برخی شهرهای دیگر از جمله سراوان، ایرانشهر، خاش، راسک و سرباز با اختلال شدید مواجه یا به صورت گسترده قطع شد.

بر اساس گزارش‌های شهروندی، نیروهای نظامی از صبح امروز خیابان‌های ایرانشهر را مسدود کردند و مانع از حضور مردم در مسجد نور برای نماز جمعه شدند.

در شهر خاش هم ویدیوهایی از گشت‌زنی نیروهای حکومتی در اطراف مسجد الخلیل که مولوی محمدعثمان قلندرزهی در آن نماز جمعه بر‌پا می‌کند، منتشر شد.

رسانه‌های محلی همچنین از آماده‌باش کامل نیروهای نظامی و امنیتی در دیگر شهرها چون راسک، سرباز و سراوان خبر دادند.

در زاهدان ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند نیروهای امنیتی بر بام ساختمان‌های مسیر راهپیمایی مردم مستقر شدند.

با وجود این تهدیدهای امنیتی و تلاش نیروهای سرکوب‌گر اما هزاران نفر از مردم زاهدان به روال جمعه‌ها به خیابان‌ها آمده و بار دیگر اعلام کردند تا سرنگونی کامل جمهوری اسلامی این اعتراضات را ادامه خواهند داد.

این معترضان در تجمع هفتگی پس از نماز جمعه، شعار‌هایی چون «‌بسیجی سپاهی داعش ما شمایی» و «‌قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» سر دادند.

بر اساس ویدیوهای رسیده، مردم زاهدان همچون هفته‌های گذشته شعار دادند: «مرگ بر سپاهی» و «مرگ بر بسیجی».

«تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت» از دیگر شعارهای معترضان بود.

مردم زاهدان همچنین در تجمع اعتراضی خود فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

بر اساس تصاویر، یکی از شهروندان نیز پلاکاردی در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: «‌آن‌ها فکر می‌کردند مهسا، نیکا و خدانور را کشته‌اند؛ دریغ از این‌که آن‌ها بذر بوده‌اند.»

از سوی دیگر، ویدیوی منتشر شده از این شهر نشان می‌دهد مردم خطاب به مامور مسلحی که برای سرکوب بر بالای یک ساختمان مستقر شده، فریاد «بی‌شرف» سر می‌دهند.

پیش از ظهر هم گزارش‌ها و ویدیوهایی از تلاش نیروهای لباس شخصی و سپاه پاسداران برای عبور از روی دیوار و ورود‌ به داخل مصلای زاهدان منتشر شده بود که با ممانعت انتظامات، به عقب رانده شدند.

در پی حضور پرشمار نیروهای سرکوب‌گر در شهر، دفتر مولوی عبدالغفار نقشبندی در بیانیه‌ای فوری به حاکمیت هشدار داد: «در صورت تداوم محاصره مسجد مکی و سرکوب شهروندان [باید] منتظر فتوای تاریخی باشید.»

این امام جمعه منتقد حکومت همچنین از همه مردم استان بلوچستان و سیستان خواست به اعتراضات بپیوندند.

گلستان؛ گالیکش

در گالیکش استان گلستان نیز همچون هفته‌های گذشته، جمعی از مردم در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر، مقابل منزل او تجمع کردند.

این معترضان در تجمع خود شعارهایی چون «مولانای باغیرت، حرف تو حرف ملت» و «آزادی عقیده،‌ حق مسلم ماست» سر دادند.

اهل سنت گالیکش همچنین در تجمع خود ضمن اعلام همبستگی با مردم زاهدان، از مولوی عبدالحمید هم حمایت کردند.

در هفته‌های گذشته نیز شماری از مردم گالیکش در اعتراض به ممانعت جمهوری اسلامی از رفتن مولوی گرگیج به منبر، بر‌پایی نماز جمعه و حصر خانگی‌ او، شعارهای ضد حکومتی سر داده بودند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید