شاهزاده رضا پهلوی در نشستی خبری در فرانسه اعلام کرد دوره سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی چند ماه بیشتر طول نخواهد کشید. مسیح علی‌نژاد و حامد اسماعیلیون هم در تجمعی در رم بار دیگر خواستار اخراج سفیران جمهوری اسلامی از اروپا و جلوگیری از سوء‌استفاده علی خامنه‌ای از ورزش و سینما شدند.

شاهزاده رضا پهلوی در یک نشست خبری خواستار «حمایت حداکثری» کشورهای غربی از اعتراضات مردم ایران به جای «فشار حداکثری» بر حکومت شد و تاکید کرد که در این صورت دوره سرنگونی جمهوری اسلامی چند سال بیشتر طول نخواهد کشید.

او در نشست خبری در موسسه مطبوعاتی آمریکایی-‌اروپایی در فرانسه گفت: «اکنون دیگر سوال این نیست که اگر جمهوری اسلامی نباشد چه خواهد شد، بلکه سوال این است که جمهوری اسلامی چگونه باید سرنگون شود.»

شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد که خواستار دخالت خارجی و حمله نظامی نیست و یادآوری کرد که مردم در خیابان‌های ایران برای سرنگونی حکومت تظاهرات می کنند.

او همچنین به کنایه گفت: «فراموش نکنیم این خمینی بود که از خارج وارد کشور شد.»

شاهزاده رضا پهلوی یادآوری کرد مذاکرات گذشته کشورهای غربی که با هدف تغییر رفتار حکومت انجام شده، تاکنون پاسخ نداده است و آنان «به جای تغییر رفتار با رژیم، باید به تغییر رژیم فکر کنند».

او تاکید کرد: «به جای این که به تغییر رفتار رژیم فکر کنیم باید به تغییر رژیم فکر کنیم. اگر به جای فشار حداکثری بر رژیم، حمایت حداکثری از اعتراضات مردم داشته باشیم، هیچ نیازی به مداخله نظامی خارجی نخواهد بود.»

شاهزاده رضا پهلوی در این میان به موضوعاتی چون فراهم کردن دسترسی مردم ایران به اینترنت و همچنین صندوقی برای حمایت از اعتصابات اشاره و این پرسش را مطرح کرد که: «آیا می‌توان اموال بلوکه شده جمهوری اسلامی را برای این صندوق هزینه کرد؟»

او در پاسخ به سوال خبرنگار ایران‌اینترنشنال درباره قرار داده شدن سپاه پاسداران در فهرست گروه های تروریستی اتحادیه اروپا گفت: «این تقاضای ما و از طرف مردم ایران است و پارلمان اروپا نیز قطعنامه‌ای نیز تصویب کرده است.»

شاهزاده رضا پهلوی تاکید کرد: «اکنون این اقدام به اراده آنان بستگی دارد. امیدوارم که این شجاعت را داشته باشند و نیاز به این اقدام را درک کنند.»

او روز سه‌شنبه در سفری به فرانسه با آندره والینی و ژاکلین اوستاش برینیو، دو سناتور فرانسوی دیدار کرده بود.

فرزند آخرین شاه ایران گفت انتظار از سیاستمداران غربی است که فراتر از گرایش‌های سیاسی خود از اعتراضات مردم ایران حمایت کنند و موضوع ایران تابع این نباشد که چه جناحی در این کشورها بر سر قدرت است.

شاهزاده رضا پهلوی همچنین گفت که امکان کودتای سپاه پاسداران را چندان متحمل نمی‌بیند.

او تاکید کرد: «رژیم به رهبر برای ادامه کار نیاز دارد و اگر سپاه کودتا کند و رهبر را برکنار کند به جهان چه خواهد گفت و آیا جهان آن را خواهد پذیرفت؟»

ساعاتی پس از نشست خبری شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد در تجمع ایرانیان در رم گفت: «مردم ایران، ما همه زیر سایه جمهوری اسلامی به جرم زن بودن، همجنس‌گرا بودن، یهودی بودن و بهایی بودن و ...، محکوم به اعدامیم. فقط هنوز حکممان صادر نشده است.»

او تاکید کرد: «نباید اجازه بدهیم سینما و ورزش ابراز خامنه‌ای برای عادی‌سازی باشد.»

حامد اسماعیلیون نیز در این تجمع گفت: «آزادی هدف اصلی است. در سایه آزادی انواع مختلف عدالت را در نظر بگیرید.»

او تاکید کرد: «اگر بلافاصله بعد از یک تظاهرات بزرگ، سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی نگذاشتند، ناامید نشوید. بر این درها بکوبید. بالاخره این درها گشوده خواهند شد.»

حامد اسماعیلیون همچنین بار دیگر خواستار اخراج سفرای جمهوری اسلامی از کشورهای غربی شد و افزود که «با کمک یا بدون کمک کشورهای دموکراتیک، ما دیکتاتور را ساقط خواهیم کرد.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

سپاه صلح
حرف آخر با پوریا زراعتی
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید