داستان‌های عجیب فدراسیون شطرنج؛ استعفای رئیس، بدهی بابت واردات کود و قطعی برق

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۰۱

«شرکت برق استان تهران امروز، برق فدراسیون را به خاطر بدهی قطع کرد.» رییس فدراسیون شطرنج درحالی این خبر را به خبرگزاری دولت اعلام کرده که روز گذشته استعفا داده بود. فدراسیون شطرنج یکی از بدهکارترین فدراسیون‌های ورزشی است؛ ۷۰ هزار دلار، یک میلیارد برق، ۱۷ میلیارد مالیات و...

عملکرد فدراسیون شطرنج، در سال‌های گذشته مورد انتقاد بوده است. پناهندگی و مهاجرت چند استادبزرگ شطرنج یکی از پررنگ‌ترین انتقاداتی است که به حسن تامینی، رئیس فدراسیون وارد است.

سارا خادم‌الشریعه، استادبزرگ شطرنج ایران، آخرین شطرنج‌بازی بود که از ایران رفت. او در مسابقات قرقیزستان، بدون حجاب اجباری مسابقه داد، تهدید شد و پس از مسابقات به اسپانیا مهاجرت کرد.

اما غیر از مهاجرت نخبگان شطرنج ایران، فدراسیون شطرنج بدهی‌های مالی عجیب و غریبی دارد؛ بدهی ۱۴ میلیارد تومانی مالیاتی بابت واردات کود! این درحالی است که بودجه فدراسیون شطرنج کلا ۳ میلیارد تومان در سال است.

چندی پیش اعلام شد فدراسیون شطرنج ایران بابت واردات چهار هزار میلیارد تومانی کود، شکر و لپ‌تاپ چند میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد. گفته شده این واردات مربوط به سال ۱۳۹۲ است که محمدجعفر کامبوزیا رئیس فدراسیون شطرنج بود.

با این حال، مهرداد پهلوان‌زاده، رئیس سابق فدراسیون شطرنج، گفته: «اداره مالیات مدعی است که فدراسیون شطرنج کود، شکر و لپ‌تاپ وارد کرده است که اصلا با عقل جور در نمی‌آید.»

استعفا که نداده‌ام، اما اجازه بدهند می‌روم

دیروز خبر رسید که حسن تامینی از فدراسیون شطرنج استعفا داده است. او اما ساعاتی بعد چنین چیزی را رد کرد: «خودم علاقه‌مند به رفتن هستم و خیلی علاقه‌ای به ماندن ندارم. متنی را در گروه هیات‌های استانی نوشتم تا اجازه دهند بروم اما روسای هیات‌های استانی ناراحت هستند که آخر سال نباید آنها را تنها بگذارم. من هم فعلا می‌خواهم با جلسات فضا را به سمتی ببرم که آنها را راضی کنم تا اجازه بدهند بروم اما هنوز استعفای رسمی نکرده‌ام.»

رئیس فدراسیون شطرنج درباره بدهی‌های میلیاردی و بدهی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی فدراسیون شطرنج به اداره برق به ایسنا گفته: «هر چی بدهی که مربوط به دوران ما می‌شد را به صفر رسانده‌ایم. این بدهی اداره برق مربوط به هتل است. سال‌های قبل برق هتل، فدراسیون شطرنج و بدمینتون با یک کنتور اداره می‌شد و به نام فدراسیون است. فدراسیون ما به روز است و بدهی نداریم. بدهی‌های فدراسیون اعم از مربیان، داوران، کلاس‌های آموزشی و پرداختی‌ها را صفر کرده‌ایم.»

رییس فدراسیون شطرنج همچنین به ایرنا گفته: «حجم بالای بدهی برق مشترک هتل و فدراسیون‌ها موجب شد تا اداره برق استان تهران امروز برق فدراسیون شطرنج را قطع کند. این یکی از مهمترین مشکلات پیش‌روی مدیریت ماست و کنتور مشترک هزینه‌های زیادی را به بودجه فدراسیون تحمیل خواهد کرد. اگر کنتور جدا برای فدراسیون شطرنج نصب شود این فدراسیون برق بسیاری کمی مصرف خواهد کرد.»

نائب‌رئیس افشاگری می‌کند

با این حال مدیریت تامینی در چند ماه گذشته با انتقادات زیادی روبرو بود. و حتی کار به اختلاف او با شادی پریدر، نایب رییس فدراسیون هم رسید. پریدر در چند استوری مدعی شد که تخلفات اقتصادی زیادی با نام اعزام ورزشکار در فدراسیون انجام شده است.

او نوشت: «بلیت اعزام ورزشکار به مسابقات اندونزی ۱۵ میلیون تومان بوده و فدراسیون از خانواده‌ها بابت اعزام ورزشکار به اندونزی مبلغی در حدود ۴۸ میلیون تومان دریافت کرده و هنوز مابه‌التفاوت این مبلغ به حساب افراد اعزامی واریز نشده است. قرار بود ابتدا ۱۶ میلون هزینه اعزام سفر به سریلانکا باشد که آن را به ۲۵ میلیون رساندند و در نهایت ۴۰ میلیون نیز از خانواده ها به صورت علی‌الحساب گرفته شد و هنوز مابه‌التفاوت آن پرداخت نشده است. برای پرداخت این هزینه این ۲ سفر شماره یک نفر اعلام شده و آن نیز خاطره عزیزی مسئول روابط بین‌الملل فدراسیون است.»

پریدر همچنین از باند گیلانی‌ها در فدراسیون شطرنج خبر داده است. به گفته او باندی از اهالی این استان تشکیل شده و در فدراسیون نفوذ کرده است: «آقای تامینی، شما با آوردن همشهری های تان و دادن اختیار شطرنج به آنها همه تصمیم ها را خودتان گرفتید بیخود گندهایتان را گردن من نیندازید.»

پریدر از حامیان اصلی تامینی در انتخابات فدراسیون بوده اما حالا به نماینده مردم رشت در مجلس نهم شورای اسلامی تاخته است.

تامینی در حالی استعفا داده که بدهی فدراسیون در بخش ارزی و ریالی زیاد است. این بدهی شامل بیش از ۷۰ هزار دلار، یک میلیارد بدهی برقی، ۱۷ میلیارد بدهی مالیاتی و چند میلیارد بدهی انباشته‌شده در بخش‌های دیگر است

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
خبرها
خبر
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.