روسیه و جمهوری اسلامی حمله اسرائیل به دمشق را محکوم کردند

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۳۰

وزارت خارجه روسیه حمله هوایی اسرائیل به شهر دمشق، پایتخت سوریه و اطراف آن را به شدت محکوم کرد و این حمله را «نقض فاحش» قوانین بین‌المللی خواند. جمهوری اسلامی دیگر متحد دمشق در منطقه نیز این حمله را محکوم کرد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز یکشنبه ۳۰ بهمن در این زمینه گفت: «ما قویا از طرف اسرائیلی می‌خواهیم که تحریکات مسلحانه علیه جمهوری عربی سوریه را متوقف کرده و از اقداماتی که مملو از عواقب خطرناک برای کل منطقه است، خودداری کند.»

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز این حمله را محکوم کرد و از «جامعه جهانی و نهادهای مسئول بین‌المللی» خواست «واکنش فوری، جدی و مؤثری» نسبت به آن داشته باشند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان و مقام‌ها گزارش داد که بر اثر یک حمله راکتی در بامداد یکشنبه در محله کفر سوسه در مرکز دمشق و در نزدیکی یک مجتمع امنیتی تحت حفاظت شدید در نزدیکی تاسیسات ایران، پنج نفر کشته شدند.

وزارت دفاع سوریه نیز از پنج کشته و ۱۵ زخمی در این حمله خبر داد اما سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه تعداد کشته‌شدگان این حمله را ۱۵نفر اعلام کرده است.

این سازمان غیردولتی مستقر در بریتانیا که به شبکه‌ای از منابع در سوریه دسترسی دارد، این حمله را مرگبارترین حمله اسرائیل به پایتخت دمشق از آغاز جنگ داخلی این کشور توصیف کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که منطقه مورد حمله قرار گرفته، منطقه‌ای با امنیت بالاست که مقر سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی و همچنین محل زندگی مقام‌های ارشد است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه نیز گزارش داد که در این منطقه یک مرکز فرهنگی ایرانی وجود دارد که آسیبی ندیده و مشخص نیست که این حمله، چه چیزی را هدف گرفته است.

رویترز نیز نوشت که این حمله، که یک حمله کم‌سابقه است یک منطقه مسکونی در قلب دمشق را هدف گرفت و به چندین ساختمان در این منطقه پرجمعیت نزدیک به میدان اموی دمشق آسیب رساند.

هنوز ارتش اسرائیل از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده‌اند.

رویترز به نقل از منابع نظامی سوریه که نامشان فاش نشده، نوشت که راکت‌های ضدهوایی که از کوه استراتژیک قاسیون، مشرف به دمشق شلیک شد، به چند مکان دیگر از جمله نزدیکی ارگ تاریخی پایتخت اصابت کرد.

دو منبع اطلاعاتی غربی اعلام کردند که هدف این حمله، یک مرکز لجستیکی در ساختمانی بوده که از سوی سپاه پاسداران اداره می‌شود.

در سال ۲۰۰۸، عماد مغنیه، فرمانده ارشد حزب‌الله در یک بمب‌گذاری در محله کفر سوسه کشته شد.

رویترز نوشت که اسرائیل در یک دهه گذشته حملات هوایی متعددی را علیه انتقال اسلحه از ایران به سوریه انجام داده، اما مقام‌های اسرائیلی به ندرت مسئولیت این حمله‌ها را برعهده می‌گیرند.

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
گلچین نوروزی - رستاک قسمت اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید