آخرین گزارش‌ها از زلزله ترکیه و سوریه؛ ۴۵ هزار کشته و هزاران نفر همچنان مفقودند

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۹

خبرگزاری رویترز نوشت که شمار کشته‌شدگان زلزله در ترکیه و سوریه از ۴۵ هزار نفر گذشت و انتظار می‌رود این آمار افزایش پیدا کند. بیش از ۲۶۴ هزار خانه در ترکیه بر اثر زلزله تخریب شده و افراد زیادی کماکان مفقود هستند.

روز جمعه و یازده روز پس از وقوع این زمین‌لرزه، سه نفر زنده از زیر آوار در ترکیه بیرون آورده شدند.

تعداد قربانیان در ترکیه به ۳۹ هزار و ۶۷۲ نفر می‌رسد در حالی که آمار تلفات کشور همسایه، سوریه چند روزی است که تغییر نکرده و روی عدد پنج هزار و ۸۰۰ کشته باقی مانده است.

بر اساس گزارش رویترز، مساجد کشورهای اسلامی روز جمعه به صورت مشترک برای کشته‌شدگان در ترکیه و سوریه نماز میت غیابی به جا آوردند؛ چراکه بسیاری از قربانیان، با توجه به ابعاد فاجعه بدون تشریفات اسلامی دفن شده بودند.

روز شنبه٬ ۲۹ بهمن و در حالی که بسیاری از تیم‌های نجات بین‌المللی مناطق وسیع زلزله‌زده را ترک کرده‌اند، تیم‌های داخلی به جستجوی ساختمان‌های ویران‌شده ادامه دادند تا بازماندگان بیشتری را پیدا کنند که برخلاف احتمالات، ممکن است هنوز زنده باشند

با آنکه کارشناسان معتقدند بیشترین شانس برای امداد و نجات در ۲۴ ساعت نخست پس از زلزله است اما هاکان یاسین اوغلو که شهروندی ۴۰ ساله است، ۲۷۸ ساعت پس از زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری در استان هاتای ترکیه زنده از زیر آوار بیرون آمد.

پیش از او هم عثمان حلبیه ۱۴ ساله و مصطفی آوجی ۳۴ ساله در شهر تاریخی آنتاکیه ترکیه نجات یافته بودند.

سازمان‌های امدادی می‌گویند به دلیل تخریب زیرساخت‌های حیاتی در مناطق زلزله‌زده، بازماندگان برای ماه‌های آینده هم به کمک نیاز خواهند داشت.

در سوریه نیز بیشترین تلفات زمین‌لرزه در بخش شمال‌غربی است که توسط شورشیان مخالف بشار اسد کنترل می‌شود.

این مناطق پیش از این هم بر اثر بیش از یک دهه جنگ داخلی زیرساخت‌هایش را از دست داده بود و اکنون درگیری‌ها میان دولت اسد و مخالفانش، تلاش برای کمک به مردم آسیب‌دیده را پیچیده کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که طرفین، برای اولین بار پس از فاجعه زلزله، شامگاه جمعه با هم درگیر شدند و نیروهای دولتی حومه عطارب، شهری تحت کنترل شورشیان که به شدت در جریان زلزله آسیب دیده بود را گلوله‌باران کردند.

درگیری‌های داخلی سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون صدها هزار نفر را کشته، بیش از نیمی از جمعیت را از بین برده و میلیون‌ها نفر را مجبور به مهاجرت به خارج از کشور کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، بیش از چهار میلیون سوری قبل از زلزله هم درمناطق شمال غربی سوریه به کمک‌ها وابسته بودند.

اکنون اما هزاران سوری که از جنگ داخلی کشورشان به ترکیه پناه برده بودند به خانه‌های خود در مناطق جنگی بازگشته‌اند.

از سوی دیگر تعداد اجساد سوری‌هایی که در مناطق زلزله‌زده ترکیه جان‌باخته بودند و از طریق گذرگاه‌های مرزی به سوریه منتقل شدند به هزار و ۷۵۲ نفر رسید.

تلفات فاجعه‌بار زمین‌لرزه اخیر در حالی است که نه ترکیه و نه سوریه نگفته‌اند که چند نفر در پی این زلزله مفقود شده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، خانواده‌هایی که در ترکیه هنوز در انتظار بیرون آمدن اقوام‌شان از زیر آوار هستند، خشم فزاینده‌ای را نسبت به آنچه فساد در شیوه‌های ساختمان‌سازی و توسعه شهری عمیقا معیوب می‌خوانند احساس می‌کنند.

یکی از این بناها که به عنوان ساختمانی مقاوم در برابر زلزله شناخته می‌شد، «رونسانس رزیدنس» بود که در آنتاکیا فرو ریخت و صدها نفر را کشت.

مقامات ترکیه قول پیگیری و تحقیقات قضایی را در مورد تمام مظنونان در ریزش ساختمان‌های غیر اصولی داده است.

به گفته رویترز، تاکنون دستور بازداشت بیش از ۱۰۰ مظنون از جمله توسعه‌دهندگان این ساختمان‌ها صادر شده است.

از سوی دیگر، سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه درخواست کمک مالی بیش از یک میلیارد دلاری برای عملیات امدادی ترکیه و کمک ۴۰۰ میلیون دلاری برای سوری‌ها کرد.

روز دوشنبه ششم فوریه دو زلزله‌ به بزرگی ۷.۷ و ۷.۶با مرکزیت قهرمان‌ماراش، ده‌ها شهر ترکیه و سوریه را لرزاند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
کلید واژگان خامنه‌ای
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها