جایزه انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان کانادا به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اهدا شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۷

انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان در کانادا، جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات را به نیلوفر حامدی و الهه محمدی اهدا کرد که حدود پنج ماه است به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره قتل حکومتی مهسا امینی زندانی شده‌اند.

مراسم انجمن روزنامه‌نگاران مدافع آزادی بیان شب گذشته (۲۶ بهمن) در تورنتو برگزار شد و مارگارت اتوود،‌ نویسنده و شاعر کانادایی جایزه این دو روزنامه‌نگار را به صورت غیابی به آن‌ها اهدا کرد.

انجمن روزنامه‌نگاران کانادایی برای آزادی بیان (CJFE) امسال چهلمین سال فعالیت خود را برای دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران و آزادی مطبوعات برگزار کرد.

شهرام رفیع‌زاده، روزنامه‌نگار ایرانی، با دعوت سی‌جی‌اف‌ای(CJFE) و به شکل نمادین، جایزه این دو روزنامه‌‌نگار را دریافت کرد.

این جایزه که چهار دهه سابقه در دفاع از حقوق روزنامه‌نگاران و مطبوعات آزاد در داخل و خارج از کانادا دارد به پاس بیان قدردانی به روزنامه‌نگارانی اهدا می‌شود که با به خطر انداختن جان خود، سعی می‌کنند از آزادی رسانه‌ها و مطبوعات دفاع کنند.

در هفته‌های گذشته که خبر اهدای این جایزه به روزنامه‌نگاران ایرانی منتشر شده بود، نیلوفر حامدی در پیامی تلفنی از زندان به همسرش گفته بود: «جایزه روزنامه‌نگاری را روزی گرفتم که صدای رومینا اشرفی را به جامعه و مردم رساندم.»

خانم‌ها حامدی و محمدی در حالی به دلیل انتشار گزارش‌هایی درباره جان باختن و مراسم خاکسپاری مهسا امینی زندانی‌اند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به تازگی و در مصاحبه با یک رادیوی آمریکایی مدعی شد هیچ روزنامه‌نگاری در جریان خیزش انقلابی ایرانیان بازداشت نشده است.

بر اساس آخرین گزارش انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، کماکان چندین روزنامه‌نگاری که از آغاز اعتراضات بازداشت شده بودند در زندان به سر می‌برند.

علی خطیب‌زاده، نیلوفر حامدی، ایمان به‌‌پسند، الهه محمدی، اشکان شمی‌پور، شهریار قنبری، فرخنده آشوری، فرزانه یحیی‌آبادی، ملیحه درکی، مارال دارآفرین، اسماعیل خضری، امیر عباسی و ملیکا هاشمی روزنامه‌نگارانی هستند که همچنان در زندان‌اند.

از سوی دیگر، براساس گزارش‌های رسمی و غیررسمی، آمار روزنامه‌نگاران بازداشت یا احضار شده از آغاز اعتراضات اخير بیش از ۵۰ نفر بوده که تعدادى از آن‌ها با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها