گاردین: ایران محموله‌های پهپاد را از دریای خزر به روسیه قاچاق کرده است

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۴

روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد که جمهوری اسلامی محموله‌های پهپاد ساخت خود را با استفاده از شناورها و از طریق دریای خزر و با کمک یک شرکت هواپیمایی دولتی به روسیه قاچاق کرده است.

این روزنامه انگلیسی‌زبان چاپ لندن روز یکشنبه به نقل از منابعی در خاورمیانه نوشت که پس از سفر چند ماه پیش مقام‌های روس به ایران، دست‌کم هجده پهپاد مسلح دوربرد ساخت جمهوری اسلامی به نیروی دریایی ارتش روسیه تحویل داده شده است.

بر اساس این گزارش، این پهپادها شامل شش فروند پهپاد مهاجر که بردی در حدود دویست کیلومتر دارند و دو موشک را زیر هر بال حمل می‌کنند.

همچنین دوازده پهپاد دیگر، پهپادهای معروف شاهد هستند که در ماه‌های اخیر چندین بار از سوی روسیه علیه زیرساخت‌های اوکراین به کار گرفته شده‌اند.

گاردین نوشت که پهپادهای جمهوری اسلامی برای روسیه در کارگاه نظامی در اصفهان تولید شده بودند که در ماه جاری هدف حمله پهپادی منتسب به اسرائیل قرار گرفت.

پیشتر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد اعلام کرده بود که حکومت ایران اسرائیل را مسئول حمله پهپادی اخیر به یک کارخانه نظامی در نزدیکی شهر اصفهان می‌داند و حق «پاسخ قاطع» به آن را برای خود محفوظ می‌داند.

در پی وقوع انفجار در یکی از مراکز مهمات‌سازی در اصفهان در شامگاه شنبه هشتم بهمن، وزارت دفاع جمهوری اسلامی این ادعا را مطرح کرد که این مرکز هدف «حمله ناموفق» ریزپرنده‌ها قرار گرفته است.

پیشتر روزنامه وال‌استریت ژورنال در خبری اختصاصی به نقل از مقام‌های آمریکایی و افراد آگاه به عملیات، اسرائیل را مسئول حمله پهپادی به یکی از مجتمع‌های کارگاهی وزارت دفاع در اصفهان معرفی کرد.

اما مقام‌های اسرائیلی هرگز به طور رسمی مسئولیت این حمله را تاکنون برعهده نگرفته‌اند.

افشاگری گاردین درباره انتقال سلاح از ایران به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین در حالی است که مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون چنین گزارش‌هایی را رد کرده‌اند.

اوایل سال جاری خورشیدی نیز روزنامه گاردین به نقل از منابع آگاه گزارش داد که روسیه با کمک شبکه جمهوری اسلامی برای قاچاق سلاح، در حال دریافت سلاح‌ها و تجهیزات نظامی برای تامین تسلیحاتی نیروهای خود در اوکراین است.

روزنامه بریتانیایی گاردین در گزارشی که روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین منتشر شد، نوشت که این سلاح‌ها از جمله شامل آرپی‌جی و موشک‌های ضدتانک و همچنین سیستم‌های پرتاب موشک با طراحی برزیلی است که از عراق برای نیروهای روسیه ارسال شده است.

روزنامه گاردین با اشاره به تغییر راهبرد روسیه در استفاده از اسلحه قاچاق و تکیه به ایران، همچنین نوشته بود که این تحولات پیامدهای بزرگی نیز بر حجم و مقصدهای قاچاق بین‌المللی اسلحه دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

کنسرت علی‌اکبر مرادی و پژمان حدادی
میراث ناملموس
مستند

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید