خبر دردناک از زلزله مهیب ترکیه؛ مرگ ۱۶ دانش‌آموز والیبالیست از قبرس شمالی در آدیامان

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

فدراسیون والیبال ترکیه اعلام کرد که ۱۶ نفر از اعضای یک تیم والیبال از قبرس شمالی که برای اردوی دانش‌آموزی به ترکیه رفته بودند در زلزله کهرامان‌ماراش جان باخته‌اند. پیش از این خبر رسیده بود ۲۴ دانش‌آموز، همراه با ۱۰نفر از والدین و ۵معلم و مربی زیر آوار هتلی در آدیامان، مانده‌اند.

پیش از این گفته شده بود در زلزله مهیبی که در کهرامان‌مراش رخ داد، ۱۰ استان ترکیه و همچنین شهرهای شمالی سوریه را تحت تاثیر قرار داد، ۱۱ والیبالیست و ۴ بازیکن قطع عضو از تیم فوتبال بلدیه اسپور مالاتیا که در باتال‌غازی اقامت داشتند، زیر آوار هتل کرچوال ماندند. هیچ کدام از آنها نجات پیدا نکردند.

اما خبر دردناک تازه، درگذشت ۱۶ عضو یک مدرسه از قبرس شمالی است که برای مسابقات والیبال دانش‌آموزی به آدیامان رفته بودند. آنها دانش‌آموزان یک مدرسه دولتی ترک‌زبان از فاماگوستا هستند.

خبرگزاری فرانسه دراین‌باره نوشته است: «۲۴ دانش آموز ۱۱ تا ۱۴ ساله به همراه ۱۰ نفر از والدین خود، چهار معلم و یک مربی در هتل اقامت داشتند؛ در مجموع ۳۹ نفر. ناظم چاووش اوغلو، وزیر آموزش و پرورش «قبرس ترک» گفته که یک معلم و سه پدر و مادر در نخستین دقایق پس از زلزله نجات یافتند. اجساد دو معلم اواخر روز چهارشنبه گذشته از زیر آوار بیرون کشیده شد.»

هتل محل اقامت دانش‌آموزان والیبالیست

اکنون فدراسیون والیبال ترکیه با ابراز تاسف از این حادثه، درباره مرگ ۱۶ والیبالیست از قبرس شمالی در آدیامان نوشته است: «با اندوه عمیق مطلع شدیم که ۱۶ نفر از تیم والیبال قبرس شمالی که در آوار هتلی در آدیامان گیر افتاده بودند، در فاجعه زلزله ای که در کشور ما رخ داد جان خود را از دست دادند.»

دانش‌آموزان والیبالیست و معلمان مدرسه‌ای در قبرس شمالی

مقامات قبرس شمالی گفته‌اند این دانش آموزان به همراه تعدادی از والدینشان در یک سفر مدرسه‌ای برای شرکت در مسابقات والیبال در ترکیه بودند که زمین لرزه مهیبی هتل آنها با خاک یکسان کرد. تنها چیزی که از آن باقی مانده یک میله پرچم است.

این هتل که در بلوار اصلی آدیامان در جنوب شرقی ترکیه قرار دارد، با خاک یکسان شده است. ده ها ساختمان دیگر در دو طرف خیابان طولانی به همین سرنوشت دچار شده‌اند.

تیم امدادی ۲۰۰ نفره از قبرس شمالی برای نجات دانش‌آموزان و آواربرداری به آدیامان رفته‌اند. مادر یکی از دانش‌آموزان که برای یافتن فرزند گمشده‌اش به آدیامان رفته، گفت: «هیچ چیز اینجا نیست، ساختمان هشت طبقه ای که آنها در آن اقامت داشتند کاملاً ویران شده است.»

هتل محل اقامت دانش‌آموزان والیبالیست در آدیامان

امدادگران چند شب را با صدا زدن نام ۲۴ کودک مدفون در زیر آوار در آدیامان سپری کردند. اما پاسخی نگرفتند.

یکی از مقامات وزارت بهداشت قبرس شمالی به خبرگزاری فرانسه گفت: «چمدان‌هایی پر از هدایا - شیرینی‌های ترکیه‌ای - را دیدم که در اطراف آوار پراکنده شده بودند. ما انتظار نداریم که بازمانده دیگری پیدا کنیم، اما نمی توانیم اجساد را نیز پیدا کنیم.»

الهامی بیلگن که برادرش حسن در این تیم والیبال بود با اشاره به انبوهی از صفحات بتنی و قطعات سیمانی سنگین که برادرش را پنهان کرده بود، گفت: «من هرگز چنین چیزی، چنین تخریبی ندیده بودم.»

این آوار بسیار سنگین تر از آن بود که با دست خالی جابجا شود.

پیش از این گزارش شده بود بیمارستان‌های شهر آدیامان که در آن کودکان قبرسی ناپدید شدند، مملو از قربانیان زلزله مهیب است.

رسانه‌های ترکیه پیش از این از مرگ یک زوج والیبالیست در زلزله اخیر ترکیه خبر داده‌ بودند. بتول چوبان چاکیر، بازیکن ۲۷ ساله تیم مرینوس و همسر او، بدرتین چاکیر، در این زمین لرزه جان خود را از دست دادند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
میراث ناملموس
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید