سهمیه ایران در لیگ قهرمان آسیا؛ استقلال مستقیم، نساجی پلی‌آف، به‌‌اضافه قهرمانان ۱۴۰۱-۱۴۰۲

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۲

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ درباره سهمیه ایران در لیگ قهرمان آسیا گفت: «در بدبینانه‌ترین حالت سهیمه ایران ۲+۲ است.» بااین حساب استقلال به عنوان قهرمان فصل پیش همراه با قهرمان فصل جاری به‌طور مستقیم و نساجی به عنوان قهرمان جام حذفی همراه با قهرمان امسال به مرحله پلی‌آف می‌روند

فصل بعدی لیگ قهرمانان قرار است از ۲۷ و ۲۸ شهریور ۱۴۰۲، تقریبا همزمان با آغاز فصل بیست‌وسوم لیگ ایران آغاز شود.

در آن زمان دو دوره از مسابقات لیگ داخلی و دو تورنمنت جام حذفی کشورهای غرب آسیا به پایان رسیده، در نتیجه برای تعیین نمایندگان این کشورها در لیگ قهرمانان، باید سازوکار خاصی تنظیم می‌شد که قهرمان کدام دوره راهی فصل بعدی رقابت‌ها شود.

سازوکاری که فدراسیون فوتبال امارات و عربستان سعودی قبلا آن را تعیین کرده‌اند.

فوتبال باشگاهی ایران در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا ۲ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه پلی‌آف داشت که البته با سوخت‌شدن دو سهمیه استقلال و پرسپولیس، در نهایت فولاد و سپاهان به‌عنوان سهمیه مستقیم ایران راهی آسیا شدند.

پیش از این گفته شده بود کنفدراسیون فوتبال آسیا به کشورهای عضو پیشنهاد داده است تا اولویت سهمیه مستقیم را به باشگاه‌هایی بدهند که قهرمانی فوتبال باشگاهی را به دست می‌آورند.

با توجه به اظهارات سهیل مهدی، قهرمان‌های فصل جاری و فصل قبلی لیگ برتر ایران (استقلال)، سهمیه‌های مستقیم را کسب کرده و دو تیم قهرمان جام حذفی به‌عنوان سهمیه پلی‌آف راهی آسیا می‌شوند.

این درحالی است که چندی پیش کنفدراسیون فوتبال آسیا امروز فرمت جدید مسابقات فوتبال باشگاهی آسیا را اعلام کرد.

اگرچه لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۳ - ۲۰۲۴ با همان فرمت قبلی برگزار می شود، اما طبق اعلام AFC فرمت جدید مسابقات باشگاهی از سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ در ۳ سطح متفاوت با حضور ۷۶ باشگاه برگزار خواهد شد:

سطح یک (نخبگان): ۲۴ تیم ( یک لیگ با ۱۲ تیم از غرب و ۱۲ تیم از شرق آسیا)
سطح دو: ۳۲ تیم در ۸ گروه ۴ تیمی
سطح سه: ۲۰ تیم در ۵ گروه ۴ تیمی

در فرمت جدید دو تورنمنت لیگ قهرمانان آسیا و AFC کاپ وجود نخواهند داشت و این ۳ تورنمنت جایگزین این دو تورنمنت خواهد شد. این تغییرات موجب می‌شود تعداد کل مسابقات فوتبال باشگاهی آسیا از حداقل ۲۷۴ به ۲۸۷ بازی افزایش یابد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا برای رده‌بندی باشگاه‌ها و مجوز شرکت در سطوح مختلف بازی‌ها، عملکرد ملی و قاره‌ای آنها در ۸ سال گذشته را ملاک قرار می‌دهد. علاوه بر این سهمیه بازیکنان غیر آسیایی هم تغییر کرده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
گلچین نوروزی - رستاک قسمت اول

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید