وعده آزادی معترضان بازداشت‌شده تا پایان بهمن؛ بازداشت و احضار ۲۵۰ نفر از اهالی یک روستا

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۲۱

قوه قضاییه خبر داد تا پایان بهمن «قسمت زیادی از بازداشت‌شدگان» خیزش انقلابی آزاد می‌شوند. این در حالی است که به تازگی خبرها و گزارش‌هایی درباره احضار و بازداشت بیش از ۲۵۰ نفر از اهالی روستای رحمت‌آباد به دلیل شرکت در مراسم چهلم جواد حیدری، از کشته‌شدگان اعتراضات، منتشر شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد بعد از چهلم جواد حیدری در رحمت‌آباد، تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان این مراسم در مسیر بازگشت بازداشت شدند و در روزهای بعد از آن نیز بسیاری از اهالی روستا از دادگاه ارداق احضاریه دریافت کردند.

اَرداق شهری است در بخش دشتابی شهرستان بوئین‌زهرا در استان قزوین.

اتحادیه آزاد کارگران ایران اما تعداد افرادی را که بازداشت شده یا احضاریه دریافت کرده‌اند، ۲۵۰ نفر اعلام کرد.

جواد حیدری روز ۳۱ شهریور در جریان اعتراضات شهر قزوین با شلیک نیروهای حکومتی مجروح شد و چند ساعت بعد به دلیل دریافت نکردن خدمات درمانی، درگذشت.

مراسم چهلم او روز ۱۲ آبان با حضور جمعیت بسیاری از مردم در آرامستان روستای «رحمت‌آباد بزرگ» از توابع قزوین برگزار شد اما از همان مراسم تا روزهای بعد، یک ششم جمعیت این روستای هزار و ۵۰۰ نفری بازداشت و احضار شدند که برخی از آنان همچنان در بازداشت به سر می‌برند.

در همین حال اما مسوولان جمهوری اسلامی از «عفو گسترده» و «نگاه پدرانه نظام اسلامی» می‌گویند.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، خبر داد کسانی که در جریان اعتراضات اخیر و از ۲۵ شهریور به بعد بازداشت یا محاکمه شده‌اند، تا «۲۲ بهمن یا اواخر بهمن ماه سال جاری» آزاد می‌شوند.

او درباره آزادی سلبریتی‌ها، هنرمندان و روزنامه‌نگاران هم گفت: «اگر این افراد شرایط عفو را داشته باشند حتما در روزهای آتی و تا ۲۲ بهمن آزاد خواهند شد.»

سخنگوی قوه قضاییه البته از «استثنائات» هم سخن گفت و تاکید کرد این افراد «مشمول عفو» نخواهند بود: «کسانی که مباشرت، مشارکت و معاونت در ارتقای جرایمی همچون محاربه و افساد فی‌ الارض و بغی داشته باشند، مرتکب قتل و جرح عمدی شده باشند، جاسوسان و کسانی که اموال عمومی را آتش زدند یا با سرویس‌های جاسوسی معاند همکاری داشتند یا کسانی که بیش از دو فقره محکومیت کیفری مؤثر داشتند و نیز کسانی که شاکی خصوصی دارند.»

این اظهارات در حالی‌ مطرح شده است که بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری، دست‌کم ۱۰۷ تن از بازداشت‌شدگان در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارند.

از سوی دیگر در جریان خیزش انقلابی ایرانیان، دست‌کم حدود ۵۰۰ شهروند به دست نیروهای حکومتی کشته شده‌اند که ۶۴ نفر از آن‌ها کودک بودند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
تیتر اول
خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.