جمهوری اسلامی پس از حملات اسرائیل، مقرهای خود را در سوریه به حزب‌الله واگذار کرد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

دیده‌بان حقوق بشر سوریه در گزارشی اعلام کرد گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی مقرهای خود را در دیرالزور و المیادین سوریه، به دلیل نگرانی از حملات هوایی اسرائیل، به حزب‌الله لبنان واگذار کردند.

منابع نظامی هم به خبرنگار ایران‌اینترنشنال در بیروت گفتند این نقل و انتقالات پس از آن اتفاق افتاد که حملات هوایی اسرائیل برای شبه‌نظامیان وابسته به ایران در سوریه به یک کابوس تبدیل شده است.

از سوی دیگر، عناصر سپاه پاسداران منطقه حومه شرق حمص را نیز به دلیل «بیم از چنین حملاتی» تخلیه کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه همچنین فاش کرد شبه نظامیان اهل افغانستان «فاطمیون»، تحت حمایت سپاه پاسداران، یکی از مقرهای خود را در شهر المیادین و حومه شرق دیرالزور تخلیه و به طور کامل به نیروهای وابسته به حزب‌الله لبنان واگذار کرده‌اند.

به گزارش این منبع، این شبه‌نظامیان همچنین در پی حملاتی در البوکمال، یک زندان را در این شهر تخلیه کردند.

این در حالی است که برخی رسانه‌ها نوشتند به دلیل درگیری روسیه در جنگ اوکراین، نشانه‌هایی متعدد از افزایش فعالیت و تحرک نیروهای ایرانی در سراسر سوریه، به‌ویژه در شرق و جنوب این کشور دیده می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از بیروت، این نقل و انتقالات نظامی همچنین به تلاش جمهوری اسلامی و شبه‌نظامیان آن برای اجتناب از حملات اسرائیل و آمریکا، از طریق تغییر مواضع خود یا مخفی شدن در میان نیروهای رسمی رژیم سوریه مرتبط است.

برخی کارشناسان نظامی تاکید می‌کنند حضور مهم ایران عمدتا در شرق سوریه است و از آنجا به سایر نقاط این کشور گسترش می‌یابد؛ به‌ویژه آن‌که شرق سوریه به عنوان دروازه دسترسی ایران به این کشور شمرده می‌شود.

همچنین حضور ایران در شرق به ویژه در البوکمال، شبه‌نظامیان جمهوری اسلامی را به نیروهای آمریکایی نزدیک می‌کند.

روز ۹ بهمن کاروان کامیون‌های حامل «تسلیحات جمهوری اسلامی» برای کمک نظامی به دولت بشار اسد که از عراق وارد سوریه شده بود هدف حملات هوایی قرار گرفت.

از ابتدای بهمن تاکنون به گفته گروه ناظر حقوق بشر در سوریه، دست‌کم دو کاروان مشابه دیگر نیز از عراق وارد سوریه شدند تا محموله‌های خود را به گروه‌های طرفدار جمهوری اسلامی در شهرک شرقی المیادین تحویل دهند.

در ماه‌های اخیر نیز یک کاروان شبه‌نظامی طرفدار جمهوری اسلامی متشکل از «تانکرهای سوخت و کامیون‌های مملو از سلاح» در منطقه دیرالزور هدف حمله قرار گرفته بود.

شبه‌نظامیان طرفدار جمهوری اسلامی حضور گسترده‌ای در اطراف مرز عراق-سوریه دارند و در جنوب و غرب رود فرات در استان دیرالزور سوریه مستقر هستند که بارها از سوی اسرائیل بمباران شده‌اند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید