دعوت کنفرانس امنیتی مونیخ از اپوزیسیون روسیه و ایران به جای مقامات این دو کشور

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۹

پنجاه و نهمین دوره کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ به‌ جای دعوت از مقامات جمهوری اسلامی و روسیه، از اپوزیسیون دولت‌های این دو کشور برای شرکت در این کنفرانس دعوت کرد.

کریستو هویزگن، مدیر این کنفرانس اعلام کرد به جای میزبانی از نمایندگان دولت‌های روسیه و جمهوری اسلامی ایران، چهره‌هایی از اپوزیسیون هر دو حکومت، به نشست مونیخ دعوت شده‌اند.

میخائیل خودورکوفسکی، گاری کاسپاروف، دمیتری موراتوف و نیز همسر الکسی ناوالنی، زندانی سیاسی سرشناس، چهره‌های اپوزیسیون دولت روسیه هستند که به این کنفرانس دعوت شده‌اند.

نام شرکت‌کنندگان ایرانی که قرار است در این کنفرانس شرکت کنند، اعلام نشده است.

رییس کنفرانس امنیتی مونیخ درباره دعوت نکردن از مقام‌های جمهوری اسلامی گفت: «قصد نداریم تریبونی در اختیار رژیمی بگذاریم که حقوق بنیادین بشر را از اساس پایمال و نقض می‌کند.»

سال گذشته حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور داشت و در میزگرد این نشست با عنوان «هنر توافق: ایران و آینده برجام» سخنرانی کرد.

با وجود آن که دور گذشته این کنفرانس پیش از حمله روسیه به اوکراین برگزار شد اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در آن شرکت نکرده بود.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، از شرکت نکردن روسیه در این کنفرانس انتقاد کرد.

در مقابل ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، کنفرانس مونیخ را متهم به «از دست دادن بی‌طرفی» کرد.

سخنرانی مقام‌های آمریکایی و اروپایی و همچنین ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین، به تنش بین روسیه و غرب اختصاص داشت.

دست‌کم ۴۰ نفر از سران کشورهای جهان و بیش از ۱۰۰ وزیر و مقام‌های سازمان‌های بین‌المللی برای حضور در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام آمادگی کرده‌اند.

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، اوزولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا و ینس استولتنبرگ، دبیر‌کل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، از شرکت‌کنندگان این کنفرانس هستند که ۱۷ تا ۱۹ فوریه برگزار خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
مستند کوتاه - سالوادور دالی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید