ارسال کمک‌های بشردوستانه اسرائیل به زلزله‌زدگان در ترکیه و سوریه؛ انتقاد حزب‌الله لبنان

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

دو تیم اسرائیلی شامل ۱۵۰ نفر و کمک‌های کالایی اسرائیل دیشب و بامداد امروز وارد شهر آدانا در ترکیه شدند. همزمان گزارش‌هایی هم از کمک اسرائیل به زلزله‌زدگان در سوریه منتشر شده. حزب‌الله اما می‌گوید درخواست کمک نه از سوی سوریه بلکه از «دوستان اسرائیل در داعش و القاعده» بوده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، اسرائیل همچنین قصد دارد یک بیمارستان صحرایی در مناطق زلزله‌زده ترکیه بر پا کند.

اسحاق هرتسوگ، رییس‌جمهوری اسرائیل، عصر روز دوشنبه تلفنی با همتای ترک خود، رجب طیب اردوغان صحبت کرد و اردوغان از این که اسرائیل فورا برای کمک به ترکیه در روزهای دشوار این کشور اعلام آمادگی کرده، قدردانی کرد.

او همچنین کشته شدن هفت اسرائیلی در یک حمله تروریستی در هفته گذشته را تسلیت گفت.

همزمان ساختمان شهرداری تل‌آویو نیز دیشب در همدردی با مردم ترکیه به رنگ پرچم این کشور نورافشانی شد.

از سوی دیگر پس از آن که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفت که این کشور محموله‌های کمکی برای زلزله‌زدگان سوریه نیز ارسال می‌کند، رادیوی ملی اسرائیل گفت این کمک‌ها در این مرحله تنها شامل ارسال پتو، چادر و دارو می‌شود.

این در حالی است که رسانه‌های حکومتی در سوریه گزارش‌ها مبنی بر کمک اسرائیل به زلزله‌زدگان در سوریه را دروغ و آن را بخشی از «پروپاگاندای نتانیاهو» خواندند.

روزنامه الوطن نوشت سوریه چه‌طور می‌تواند از کشوری کمک بگیرد که دهه‌هاست شهروندان سوری را می‌کشد؟

تلویزیون المیادین، وابسته به حزب‌الله لبنان نیز اسرائیل را عامل همه فجایع در منطقه خواند و نوشت اگر هم درخواستی برای کمک بوده، نه از سوی سوریه یا حتی روسیه، بلکه از سوی «دوستان اسرائیل در داعش و القاعده» بوده است.

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام اسرائیلی نوشته بود «سوری‌ها» از اسرائیل درخواست کمک برای زلزله‌زدگان کرده‌اند.

اما در پاسخ به پرسش خبرنگار رویترز که آیا منظور از «سوری‌ها» رژیم بشار اسد است، مقام اسرائیلی دوباره تکرار کرده «سوری‌ها».

پربیننده‌ترین‌ها

چی‌چکا، قصه شب
چشم‌انداز با سیما ثابت
میراث ناملموس

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید