وضعیت جسمی وخیم فرانسوی‌های زندانی در ایران؛ بنجامین بری‌یر بار دیگر اعتصاب غذا کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۷

در حالی که گزارش‌های مختلف حاکی از وضعیت وخیم برخی از شهروندان خارجی زندانی در ایران است، خواهر و وکیل بنجامین بری‌یر اعلام کردند این فرانسوی زندانی در ایران از روز شنبه هشتم بهمن، بار دیگر اعتصاب غذا کرده است.

بلاندین بری‌یر، خواهر بنجامین، روز دوشنبه ۱۷ بهمن گفت این اقدام برادرش «تنها سلاحی است که با آن می‌تواند مبارزه کند».

این فرانسوی نزدیک به سه سال پیش در ایران بازداشت وبهاتهام‌هایی از جمله «‌همکاری با دولت متخاصم» به هشت سال زندان محکوم شده است.

بری‌یر سی و هفت ساله که در ادامه یک سفر طولانی گردشگری وارد ایران شده بود، خرداد سال ۱۳۹۹ به اتهام استفاده از هلی‌کم (پهپاد فیلمبرداری) در مرز ایران و ترکمنستان بازداشت شد. او اکنون در زندان وکیل‌آباد مشهد است.

پیشتر وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با رد اتهامات وارده علیه بری‌یر، آنها را «غیرقابل‌درک» خواند و تاکید کرد هیچ مدرکی دال بر جاسوسی بری‌یر وجود ندارد.

وکیل این زندانی سیاسی روز دوشنبه در بیانیه‌ای مطبوعاتی، افزود که موکلش در انتظار تجدیدنظر احتمالی در حکم خود است.

او تاکید کرد که محاکمه موکلش «ناعادلانه» بوده و بری‌یر «فقط گروگان سیاستمداران ایرانی است».

این وکیل گفت که موکلش «در پایان قدرت روحی و جسمی» قرار دارد در حالی که زندان «شوم» او «محل اعدام‌های فراقانونی» است.

خانواده و حامیان آقای بری‌یر اعلام کرده‌اند در حالی که او «نزدیک به سه سال است که در شرایط فوق العاده سخت بازداشت شده»، آنها عمیقا نگران این اعتصاب غذا هستند.

چندی پیش، والدین یک فرانسوی دیگر هم که در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی در ایران زندانی شده، بازداشت شدن فرزندشان را علنی کردندو

ژان‌میشل و سیلوی آرنو گفتند که فرزند ۳۵ ساله‌شان لویی، صرفا یک شهروند ساده اما اهل سفر است که در یک مجموعه اقتصادی در فرانسه به‌ عنوان مشاور کار می‌کرد.

بر اساس اعلام کاترین کولونا وزیر خارجه فرانسه، تاکنون هفت فرانسوی در ایران زندانی هستند که وضعیت جسمی برنارد فیلِن، شهروند ایرلندی-فرانسوی و یکی از این زندانیان وخیم است و او به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه منع این شهروند زندانی این کشور از دسترسی پزشکی از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی را غیرقابل قبول خوانده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
۱۰۰ سال با گلستان
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید