وزیر امور خارجه اسرائیل: توافق‌نامه صلح اسرائیل و سودان امسال امضا و اجرایی می‌شود

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، پس از سفرش به سودان از احتمال «بسیار زیاد» امضای توافق‌نامه صلح با این کشور در طول سال ۲۰۲۳ خبر داد و گفت به زودی توافق صلحی با یک و یا دو کشور دیگر هم به طور قطع امضا می‌شود.

کوهن در گفت‌وگو با کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل عادی‌سازی روابط بین دو کشور را قسمتی از منافع مشترک اسرائیل و سودان خواند.

وزیر امور خارجه اسرائیل روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن به خارطوم، پایتخت سودان سفر کرد و در پی آن دولت اسرائیل خبر داد دو کشور در اواخر سال جاری توافق‌نامه صلح را امضا خواهند کرد.

در این دیدار که با پشتیبانی آمریکا انجام شد، طرفین متن توافقی را که دو سال پیش امضا کرده بودند، نهایی کردند.

انتظار می‌رود مراسم امضای قرارداد، پس از انتقال قدرت در سودان به یک دولت غیرنظامی برگزار شود.

به گفته کارشناسان، توافق‌نامه صلح بین اسرائیل و سودان باعث ارتقای ثبات منطقه و کمک به امنیت ملی کشور اسرائیل خواهد شد. اهمیتی که الی کوهن هم بر آن تاکید کرد و گفت: «فراموش نکنیم سودان کشوری است که در جنگ استقلال و همچنین در جنگ شش روزه با اسرائیل می‌جنگید و سال‌ها به عنوان پایگاه قاچاق اسلحه ایران عمل می‌کرد.»

کوهن همچنین در یک کنفرانس مطبوعاتی که چند ساعت پس از بازگشت به اسرائیل برگزار شد گفت: «سفر امروز به سودان پایه‌های یک توافق صلح تاریخی را با یک کشور استراتژیک عربی و مسلمان می‌گذارد.»

هم‌زمان، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل که برای اولین بار پس از به قدرت رسیدن دوباره در اسرائیل طی یک سفر رسمی از کشورش خارج شده بود، روز پنج‌شنبه برای گفت‌گو درباره گسترش توافق‌های صلح میان اسرائیل و دیگر کشورهای جهان به پاریس رفت.

نتانیاهو که پیش‌تر از گشایش سفارت‌خانه کشور مسلمان چاد در اسرائیل خبر داده بود، گفت نزدیکی و عادی‌سازی روابط با دو کشور مسلمان سودان و چاد در دستور کار دولتش قرار دارد.

در سال‌های گذشته سه کشور مسلمان امارات متحده عربی، بحرین و مراکش هم به عادی‌سازی مناسبات خود با اسرائیل پرداختند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید