شهرداری نوفل‌ لوشاتو نام روح‌الله خمینی را از این منطقه حذف کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۱۴

روزنامه فرانسوی لیبراسیون از تصمیم شهرداری نوفل‌ لوشاتو در حومه پاریس، برای حذف نام روح‌الله خمینی از این منطقه خبر داد.

روزنامه لیبراسیون در گزارشی نوشت که این تصمیم درباره تابلوی یادبودی است که از سال ۲۰۱۷ در حیاط اقامتگاه سابق خمینی در این شهرک به همراه تصویر او قرار گرفته بود.

این تصمیم پس از آن گرفته شده که چندین سازمان غیردولتی خواستار حذف این تابلو شدند اما به تازگی معترضان ایرانی با حمله به این تابلو، عکس خمینی را از آن درآوردند.

در ماه‌های اخیر و همزمان با برگزاری اعتراضات سراسری در کشورهای مختلف علیه جمهوری اسلامی، گروهی از ایرانیان ساکن فرانسه نیز بارها در حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران و در مخالفت با جمهوری اسلامی در نوفل لوشاتو، در مقابل اقامتگاه پیشین خمینی تجمع کردند.

بر اساس تصمیم جدید شهرداری نوفل لوشاتو همچنین برگزاری هر گونه مراسمی از سوی سفارت جمهوری اسلامی در این شهر ممنوع شد.

در واکنش به این تصمیم، سپهر خلجی،از عوامل پیشین دفتر رهبر جمهوری اسلامی و یکی از سخنگویان دولت ابراهیم رئیسی در توییتی گفت که حذف نام خمینی از نوفل لوشاتو «تاریخ را عوض نخواهد کرد».

جمهوری اسلامی یکی از خیابان‌های تهران را که سفارت فرانسه در آن واقع است به نام نوفل لوشاتو نامگذاری کرده است.

پیشتر و در پی اعتراضات دانشجویان حامی حکومت و مطرح شدن درخواست تغییر نام خیابان نوفل‌ لوشاتو در تهران به دلیل اظهارات رییس‌جمهوری فرانسه،‌ سه عضو شورای شهر با آن مخالفت کردند.

محمدجواد حق‌شناس، رییس پیشین کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران،‌ در سال ۱۳۹۹ در واکنش به درخواست تغییر نام این خیابان به «حضرت محمد»، به خبرگزاری فارس گفت: «نام حضرت محمد در بسیاری از کوچه‌ها و خیابان‌های پایتخت وجود دارد و در بیش از ۱۰ موقعیت از تهران نام ایشان لحاظ شده است.»

همزمان زهرا نژادبهرام،‌ عضو پیشین هیات رییسه این شورا نیز نام‌گذاری این خیابان را به دلیل حضور روح‌الله خمینی در آن شهر فرانسه در زمان تبعید دانست و گفت: «تغییر نام این خیابان به نوعی پاک کردن هویتی از کشور محسوب می‌شود.»

جمهوری اسلامی بارها مقابل سفارت‌خانه‌های خارجی از جمله سفارت فرانسه در تهران تجمع‌های حکومتی برگزار کرده است.

در هفته‌های اخیر نیز تجمعی حکومتی در خیابان نوفل لوشاتوی تهران در اعتراض به چاپ کاریکاتورهای خامنه‌ای در شارلی ابدو برگزار شد.

رسانه‌های حکومت ایران نیز با راه‌اندازی کارزار و گزارش‌هایی خواستار تغییر نام خیابان نوفل‌ لوشاتو شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبرها
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.