تخریب بیش از ۹ هزار خانه در خوی و خیابان‌خوابی زلزله‌زدگان در سرمای زیر صفر برای پنجمین شب

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۳

بر اساس گفته‌های اکبر نیکزاد، رییس بنیاد مسکن، در جریان زمین‌لرزه خوی۱۷۵۰ واحد مسکونی تخریب و ۷۵۰۰ واحد دچار خسارت شده‌اند. این آسیب گسترده به منازل شهری و روستایی در شرایطی است که زلزله‌زدگان شامگاه چهارشنبه مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند و خواستار چادری برای سرپناه شدند.

نیکزاد روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن همچنین با اشاره به آغاز آواربرداری ساختمان‌هایی که تحت تاثیر زمین لرزه ۵.۹ ریشتری خوی در آذربایجان غربی قرار گرفتند، وعده داد نوسازی واحدهای روستایی حدود شش ماه زمان برده و تا پایان شهریورماه سال آینده فرآیند نوسازی واحدهای روستایی به اتمام برسد.

زلزله‌زدگان چهارشنبه شب برای پنجمین شب متوالی را در سرمای هوا و دمای زیر صفر درجه در خیابان‌ها خوابیدند.

نارسایی و نابه‌سامانی در کمک‌رسانی دولتی به مردم زلزله‌زده در حالی است که پیش‌بینی وضع هوا از وقوع برف و کولاک و کاهش دمای شهرستان خوی به هشت درجه زیر صفر خبر می‌دهد.

بر همین اساس، مردم خوی شامگاه دوازدهم بهمن مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند و خواستار چادری برای سرپناه شدند.

محمدصادق معتمدیان، استاندار آذربایجان غربی نیز با پذیرفتن کمبود امکانات، روز چهارشنبه گفت تاکنون «بیش از ۱۹ هزار چادر» بین زلزله‌زدگان خوی توزیع و «۴۰ اردوگاه اسکان اضطراری» هم برپا شده که تنها پاسخگوی نیاز ۷۹ هزار نفر است که تمامی مردم زلزله‌زده در مناطق گوناگون شهرستان خوی را پوشش نمی‌دهد.

رسانه‌های داخل ایران نیز با تاکید بر تداوم خیابان‌خوابی زلزله‌زدگان می‌گویند شماری از شهروندان خوی که خودروی شخصی داشتند، از ترس پس لرزه‌های متعدد یا نبود امکانات به شهرهای ارومیه و سلماس پناه آورده‌اند.

تصاویری نیز از شهروندان آسیب‌دیده منتشر شده که نشان می‌دهند مردم خوی با پای پیاده خود را به شهرهای اطراف می‌رسانند تا بتوانند فرزندان خود را از وضعیت ناگواری که در آن به سر می‌برند نجات دهند.

از سوی دیگر، از نخستین روز وقوع زلزله، جوی نظامی و امنیتی بر شهرستان خوی حاکم شده، اینترنت در بسیاری از نقاط قطع و از حضور شهروند-خبرنگاران در منطقه جلوگیری شده است.

برخی گزارش‌ها حاکی از ممانعت نیروهای امنیتی-انتظامی در مبادی ورودی شهرستان خوی برای ورود این کمک‌هاست.

در غیاب امدادرسانی مناسب دولت، اما تهیه و ارسال کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان ادامه دارد.

ساعت ۹ و ۴۴ دقیقه شنبه شب زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ریشتر شهر خوی در شمال آذربایجان‌غربی را لرزاند که در جریان آن حدود هزار نفر مجروح و شماری نیز کشته شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - کمون پاریس
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها