خیزش انقلابی مردم، با تظاهرات، اعتصاب، تجمع، شعاردهی و نافرمانی مدنی ادامه یافت

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه نیز با تظاهرات، اعتصاب، تجمع، شعاردهی، تخریب نمادهای جمهوری اسلامی و سایر شیوه‌های نافرمانی مدنی ادامه یافت.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد عصر سه‌شنبه ۱۱ بهمن، دختران دانش‌آموز جوانرودی در خیابان شعارهای « از زاهدان تا ایذه، خون از وطن می‌ریزه» و « مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی» سر دادند.

روند اعتصابات نیز ادامه داشت. بر اساس ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال، اعتصاب و تحصن شبانه‌روزی کارگران مس فلز رنگین در اعتراض به پایین بودن حقوق و مزایای دریافتی مقابل فرمانداری شهر بابک کرمان ادامه داشت.

ادامه اعتصابات کارگران بخش‌های مختلف صنعتی و تولیدی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود در حالی ادامه دارد که محمد چکشیان، معاون فرهنگی وزارت کار، گفت: «حل معضل تجرد قطعی کارگران در اولویت قرار دارد و برای پیگیری جوانی جمعیت قرارگاهی نیز تشکیل شده است.»

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال همچنین از شعاردهی گسترده مردم در نقاط مختلف حکایت دارد. طبق یک ویدیوی ارسالی، مردم معترض در غرب تهران، از جمله در محله‌های شهران، شهر زیبا، شهرک باقری و باغ فیض در شامگاه سه‌شنبه ۱۱ بهمن شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

همچنین ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم معترض در محله‌های امانیه، اقدسیه و دربند تهران در شامگاه سه‌شنبه ۱۱ بهمن شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

ویدیوی ارسالی دیگر نشان می‌دهد اهالی محله پونک تهران در شامگاه سه‌شنبه ۱۱ بهمن فریاد «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال همچنین نشان می‌دهد مردم معترض در محله نارمک تهران نیز در شامگاه سه‌شنبه ۱۱ بهمن شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

ویدیوهای ارسالی دیگر نیز شعاردهی شبانه مردم معترض در منطقه چیتگر را از ساختمان‌ها نشان می‌دهد.

معترضان همچنین به تخریب نمادهای جمهوری اسلامی در نقاط مختلف ادامه می‌دهند. ویدیویی به ایران‌اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد معترضان در کلاردشت بنر حکومتی «دهه فجر» را که بر آن تصویر رهبران جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی نقش بسته، به آتش کشیده‌اند.

در این میان، مردم مناطق زلزله‌زده آذربایجان غربی نیز به جمع معترضان پیوسته‌اند. ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن زلزله‌زگان خوی در پی وضعیت بحرانی در این منطقه و ناتوانی مسئولان در کمک‌رسانی، مقابل ساختمان فرمانداری و استانداری خوی تجمع کردند.

ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد روز سه‌شنبه نیروهای یگان ویژه به زلزله‌زدگان معترض در خوی که برای دریافت بسته‌های کمکی مراجعه کرده بودند، حمله کردند.

در همین حال، فراخوان‌ها برای تداوم خیزش انقلابی ادامه دارد. گروه جوانان محلات تهران در اطلاعیه‌ای از مردم ایران خواست در «دهه فجر که یادآور آغاز زجر و سیه‌روزی ایرانیان است» هر شب از ساعت ۲۱، از خیابان، پشت‌بام، پنجره و هر جای دیگری که هستند شعار «قسم به خون یاران، ایستاده‌ایم تا پایان» را سر دهند.

از سوی دیگر، بیش از ۱۰۰ کنشگر فرهنگی و‌سیاسی با ارسال بیانیه‌ای به سفارتخانه‌های همسایگان ایران و همچنین هند و ترکمنستان خواستار به رسمیت شناختن انقلاب ملی ایران شدند.

در این بیانیه آمده است: «از شما می‌خواهیم راه را برای چشم‌اندازی روشن در روابط صلح‌آمیز میان ایران آزاد و میهن خود هموار کنید»

در همین حال، شاهزاده رضا پهلوی، با اشاره به دستور علی خامنه‌ای برای فروش اموال دولتی در اینستاگرام نوشت: «اختصاصی‌سازی اموال عمومی زیر نام مولدسازی و خصوصی‌سازی، و بذل و بخشش ثروتهای ملی به وابستگان و نهادهای خصولتی، حاصل عطش سیری‌ناپذیر خامنه‌ای برای تاراج ایران است.»

او هشدار داد: «غارتگران بدانند مصونیت قضایی به کارشان نخواهد آمد، و اموال غارت‌شده از ملت ایران باید به خزانه ملت باز گردد.»

بزرگداشت یاد کشته‌شدگان خیزش انقلابی نیز ادامه داشت. خواهر جواد حیدری، از کشته‌شدگان اعتراضات در قزوین، با انتشار ویدیویی از سوگواری مادرش برای این جان‌باخته نوشت: «این صدای مادران عکس به دست است، مادران خاوران، مادران خرداد، مادران آبان، مادران ایران، مادران دادخواه. سهم آنها از فرزندان شجاع و قهرمانشان تنها مشتی خاک است. مادران رنجورِ بی‌فرزند، آن‌ها که کنار گهواره عشق بخشیدند تا فرزندانشان فردایی بهتر را رقم زنندو حالا تنهای تنها ایستاده‌اند و با مشت‌های گره‌کرده شب را و سیاهی را دشنام می‌دهند.»

بهرام بیضایی، نویسنده، پژوهشگر، فیلمساز و کارگردان تئاتر، در پست اینستاگرام خود شعر تازه‌ای برای خیزش انقلابی مردم ایران سروده است.

او مهسا امینی را «میم و ه - سین و الف» خطاب کرده و در بخشی از شعر می‌گوید: «تا جوان آمد به بار، برکشیدندش به دار! ... ملتی را می‌کشند، پیرمردانی خرف!، مرخص از عقل درست، چهره‌ها نامنطعف!»

همزمان با شدت گرفتن ابراز خشم عمومی نسبت به علی خامنه‌ای، انتشار عکس‌ها از حضور او بر مزار برخی کشته‌شدگان سرنگونی پرواز اوکراینی با واکنش‌های گسترده‌ای همراه شده است.

حامد اسماعیلیون در واکنش به حضور خامنه‌ای بر مزار دو نفر قربانیان هواپیمای اوکراینی نوشت: «متهم ردیف اول یعنی علی خامنه‌ای به مزار قربانیان خودش سر زد. رذل، آدمکش و وقیح. کلمه در توصیف این دیکتاتور حقیر پیدا نمی‌شود. برای دادگاهی کردنت به جرم قتل هزاران هزار نفر تلاش خواهیم کرد.»

جواد سلیمانی، همسر یکی از کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، نیز نوشت: «خامنه‌ای همان بی‌شرفی است که روز بعد از سرنگونی هواپیما با موشک‌های سپاه جشن حمله به بیابان‌های عراق را گرفته بود. تو فقط زنده بمان برای دادگاهی و ذلیل شدن عصاره رذائل.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
آستانه
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها