تاکید بلینکن و نتانیاهو بر همکاری آمریکا و اسرائیل برای مقابله با جمهوری اسلامی

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تاکید کردند دو کشور توافق دارند که جمهوری اسلامی نباید به سلاح اتمی دست یابد و ضروری است با اقدامات بی‌ثبات‌کننده تهران در خاورمیانه برخورد شود.

بلینکن روز دوشنبه دهم بهمن پس از دیدار با نتانیاهو در اورشلیم در یک نشست خبری گفت که جمهوری اسلامی نباید به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند و آمریکا در این باره همکاری نزدیکی با اسرائیل خواهد داشت.

او همچنین به همکاری نظامی تهران با روسیه اشاره کرد و گفت جمهوری اسلامی به روسیه پهپاد می‌دهد و در مقابل، روسیه هم فن‌آوری پیشرفته نظامی در اختیار ایران می‌گذارد.

بلینکن تاکید کرد مهم است مردم و کشور اسرائیل بدانند که ایالات متحده به امنیت اسرائیل متعهد است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین درباره قراردادهای صلح اسرائیل با کشورهای عربی موسوم به «پیمان ابراهیم» گفت که دایره صلح اسرائیل با کشورهای عربی-اسلامی باید گسترده‌تر و تعمیق شود.

او تاکید کرد این قراردادها نمی‌توانند جایگزین صلح میان اسرائیل و فلسطینیان شوند اما می‌توانند شرایط زندگی فلسطینیان را بهبود بخشند.

بلینکن همچنین اشاره‌ای غیرمستقیم به تغییرات قضایی مد نظر نتانیاهو در اسرائیل داشت و گفت که هر گونه تغییری باید با اتفاق نظر گسترده گروه‌های مختلف سیاسی انجام شود.

نتانیاهو نیز در این کنفرانس خبری بار دیگر تاکید کرد که اسرائیل هر اقدامی که بتواند برای جلوگیری از دست یافتن جمهوری اسلامی به سلاح اتمی انجام خواهد داد.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت بلینکن دقیقا زمانی به اسرائیل سفر کرده که جامعه جهانی چهره واقعی جمهوری اسلامی در سرکوب وحشیانه مردم خود و صادارت سلاح برای کشتن مردم عادی کشورهای دیگر را مشاهده کرده است.

او افزود که آمریکا و اسرائیل در مورد جلوگیری از توانایی ساخت سلاح هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی و توانایی نصب آن بر موشک‌های بالستیک با هم توافق دارند.

به گفته نتانیاهو، این اتفاق نظر وجود دارد که چنین رژیمی نباید به سلاح اتمی دست یابد و سیاست اسرائیل این است که از هر ابزاری برای جلوگیری از دست یافتن ایران به سلاح اتمی و ابزار شلیک آن استفاده کند.

نتانیاهو هم به اهمیت پیمان‌ ابراهیم، لزوم گسترش دایره کشورهای عضو این پیمان‌ها و همچنین تعمیق روابط میان اسرائیل و کشورهای عضو پیمان‌های ابراهیم تأکید کرد.

آنتونی بلینکن که در ماموریتی سه روزه به خاورمیانه سفر کرده، قرار است روز سه‌شنبه با یائیر لاپید، رییس اپوزیسیون پارلمانی اسرائیل و محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی دیدار کند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید