روسیه به‌دنبال پیشروی در یک محور جدید، پیش از ورود تانک‌های غربی به اوکراین

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۱

بریتانیا اعلام کرد روسیه در اوکراین به دنبال پیشروی در یک محور جدید است. خبرگزاری رویترز نیز به نقل از کارشناسان نوشت مسکو مصمم به کسب دستاوردهایی قبل از ورود تانک‌های پیشرفته کشورهای غربی به اوکراین است.

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد نیروهای روسیه احتمالا در سه روز گذشته حملاتی را در اطراف شهر هایپاولیوکا و ووهلدار انجام داده‌اند و ممکن است برنامه‌ای برای یک پیشروی جدید داشته باشند.

هم‌زمان اوکراین نیز خبر داد با وجود جنگ شدیدی که در این مناطق در جریان است، توانسته تاکنون حملات را دفع کند.

از سوی دیگر، روز یک‌شنبه ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، گفت که وضعیت در باخموت، ووهلدار و سایر نقاط دونتسک بسیار دشوار است.

روسیه نیز از تصرف بخشی از ووهلدار واقع در جنوب باخموت خبر داد.

وزارت دفاع بریتانیا با اشاره به این وقایع اعلام کرد نیروهای روسیه احتمالا قصد داشتند حواس نیروهای مسلح اوکراین را از جنگ سخت باخموت منحرف کنند.

روسیه در دو هفته گذشته پیشرفت‌های قابل توجهی در اطراف باخموت داشته است اما وزارت دفاع اوکراین می‌گوید بعید است روسیه برای رسیدن به پیشرفتی معنادار از نظر عملیاتی، به اندازه کافی نیرو داشته باشد.

شهرهای باخموت و آودیئیفکا در دو ماه گذشته کانون اصلی تهاجم ارتش روسیه در استان دونتسک بوده‌اند و این حملات جدید هم پس از وعده کشورهای غربی برای ارسال تانک‌های پیشرفته به اوکراین رخ داد.

ارسال این تجهیزات ماه‌ها طول می‌کشد و از طرفی، جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، با ارسال جت‌های جنگنده اف-۱۶ به اوکراین مخالفت کرده است.

از سوی دیگر، مقام‌های روسیه در روزهای گذشته تصمیم آلمان و آمریکا برای ارسال تانک‌های پیشرفته و تهاجمی به اوکراین را «تحریک‌آمیز» خواندند و ویاچسلاو ولودین، رییس مجلس دومای روسیه، تهدید کرد در صورت استفاده از این تجهیزات برای تصرف قلمرو کشورشان، آن‌ها با «سلاح‌های قوی‌تر» تلافی خواهند کرد.

پس از برگزاری نشست روز ۳۰ دی سران نظامی ۵۰ کشور مدافع اوکراین در پایگاه نظامی رامشتاین در آلمان، اعلام شد که آلمان هنوز با ارسال تانک‌های لئوپارد-۲ به اوکراین موافقت نکرده است.

با این حال رسانه‌ها روز چهارم بهمن خبر دادند اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، تصمیم گرفته تانک‌های لئوپارد-۲ را به اوکراین ارسال کند و به دیگر کشورها از جمله لهستان نیز اجازه اقدامی مشابه خواهد داد.

البته آلمان ارسال این تانک‌ها را به اوکراین مشروط به ارسال تانک آمریکایی «آبرامز» به اوکراین کرده است.

همزمان رسانه‌ها از تصمیم دولت آمریکا برای ارسال ۳۰ تانک آبرامز به اوکراین خبر دادند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر
گلچین نوروزی - رستاک قسمت اول

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید