کمپین فعالین بلوچ گزارش داد در پی بازداشت مولوی مرادزهی، روحانی اهل سنت و از نزدیکان مولوی عبدالحمید، «فضای شهر زاهدان ملتهب و بیش از پیش امنیتی شده است».

به گفته رسانه‌های خبری بلوچ، او در حال حرکت به سمت منزل خود بوده که چهار خودروی ماموران امنیتی سد راهش می‌شوند و وی را بازداشت می‌کنند.

پس از انتشار خبر بازداشت عبدالمجید مرادزهی از سوی پایگاه خبری حال‌وش، رسانه‌های دولتی نیز تایید کردند که این روحانی اهل سنت بازداشت شده است. خبرگزاری ایرنا مدعی شد دلیل بازداشت او اتهاماتی از قبیل «تشویش اذهان عمومی» است.

پایگاه خبری حال‌وش در یادداشتی بازداشت مولوی عبدالمجید مرادزهی را نشانه ورود حکومت به «مرحله جدیدی» برای «محک زدن مردم بلوچ و جامعه بلوچستان» دانست و آن را «در راستای سرکوب و خط و نشان کشیدن حاکمیت برای سایر افراد تاثیرگذار و مورد احترام مردم» عنوان کرد.

در ادامه این مطلب آمده: «پیامدهای سکوت در مقابل بازداشت اشخاصی همچون مولوی عبدالمجید قاعدتا باعث جسورتر شدن حاکمیت برای سرکوب، بازداشت‌های گسترده و ایجاد جو اختناق بیشتر در جامعه خواهد شد که تنها راه مقابله با آن واکنش سریع و به موقع مردم است.»

ویدیو‌

مولوی محمدگل، مدیر حوزه ‌علمیه مخزن‌العلوم خاش، در واکنش به بازداشت این روحانی اهل سنت جرم وی را «حق‌طلبی و دادخواهی ستم‌دیدگان و شهدای جمعه‌های خونین زاهدان و خاش» عنوان کرد و این اقدام حکومت را محکوم کرد.

مشخص نیست عبدالمجید مرادزهی پس از بازداشت به کجا انتقال داده شده و با چه اتهام‌هایی روبرو است.

پیش‌تر، کمپین فعالین بلوچ همچنین از بازداشت هشت طلبه حوزه علمیه بدرالعلوم زاهدان خبر داد و افزود دست‌کم شش تن از آنان اهل افغانستان هستند. نام این هشت نفر زکریا لاشاری، سعید ریگی، محی‌الدین ایوبی، محمد صفایی، حمادالله ایوبی، محمد ناظر، اسامه فردوسی و محمد یوسف رشیدی است.

پس از قتل مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی و آغاز خیزش انقلابی مردم، معترضان در شهرهای بلوچ‌نشین غالبا در روزهای جمعه و پس از نماز جمعه به خیابان می‌آیند و شعارهای ضدحکومتی سر می‌دهند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
رنگ زندگی - آسیای مرکزی
خبر

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید