خشم عمومی از قتل شهروند ۲۹ ساله سیاه‌پوست به دست پنج پلیس در ممفیس آمریکا

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

قتل تایر نیکولز، شهروند ۲۹ ساله سیاه‌پوست به دست پلیس شهر ممفیس آمریکا، بار دیگر موضوع قتل سیاه‌پوستان به وسیله پلیس را برجسته کرده است. جو بایدن، رییس‌جمهوری ایالات متحده، ضمن ابراز خشم خود از این اتفاق خواستار اعتراضات مسالمت‌آمیز و پرهیز از خشونت شد.

بر اساس تصاویر ویدیوهای نصب شده بر لباس افسران و دیگر ویدیوها، پنج افسر پلیس که خود سیاه‌پوست هستند، این مرد ۲۹ ساله را بدون ممانعت برای دقایق زیادی کتک می‌زنند و روی او پا می‌گذارند. این شهروند سیاه‌پوست در بیمارستان درگذشت و این پنج افسر پلیس اخراج و به اتهام قتل غیر عمد بازداشت شده‌اند.

ماموران که نیکولز را به اتهام «بد راندن خودرو» برای بازرسی متوقف کرده بودند، او را با فحش‌های بسیار از خودرو به بیرون کشیده و با مشت و لگد و باتوم کتک زدند. او موفق به فرار از دست ماموران شده اما ماموران با تیزر «کلت الکتریکی» و اسپری فلفل او را متوقف کرده و بار دیگر کتک می‌زنند.

در این ویدیوها نیکولز زیر دست و پای ماموران، مادرش را صدا می‌کند.

افسران در این ویدیوها اعلام می کنند در خودروی تایر نیکولز چیزی پیدا نکرده‌اند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، خشم و درد عمیق خود را از این واقعه ابراز کرد و خواستار اعتراضات مسالمت‌آمیز شد.

پس از انتشار این ویدیوها، ده‌ها نفر در ایالت تنسی در اعتراض به خشونت پلیس تجمع و یکی از دو پل اصلی را در رودخانه می‌سی‌سی‌پی که آرکانزاس و تنسی را به هم متصل می کند، مسدود کردند.

مردم همچنین در شهرهای دیگر ایالات متحده برای بزرگداشت این مرد سیاه‌پوست، گرد هم آمدند.

اتحادیه‌های پلیس در کالیفرنیا و هاوایی بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند که در آن اقدامات این افسران پلیس «نفرت‌انگیز» توصیف شده است.

این قتل بار دیگر موضوع قتل شهروندان سیاه‌پوست به دست پلیس را برجسته کرده که مشهورترین نمونه آن در سال‌های اخیر قتل جرج فلوید بوده است.

صحنه قتل جورج فلوید در ماه می سال ۲۰۲۰ که با دوربین فیلمبرداری یکی از عابرین پیاده گرفته شده بود، خشم جهانی و موجی از اعتراضات را علیه بی‌عدالتی نژادی و خشونت پلیس در سراسر آمریکا در پی داشت.

در تیر ماه امسال درک شووین، افسر سابق پلیس مینیاپولیس که سال گذشته به اتهام قتل جورج فلوید به ۲۲ سال زندان محکوم شده بود، در حکمی تازه و به جرم نقض حقوق شهروندی فلوید، از سوی دادگاه فدرال آمریکا به ۲۱ سال زندان دیگر محکوم شد که این احکام با هم ادغام می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها