رسول خادم درباره طرح مجلس برای سرکوب آزادی‌بیان: جماعت «لال پرست‌» نماینده کدام مردم‌اند؟

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۸

قهرمان سابق کشتی ایران در واکنش به طرح جدید مجلس برای مجازات اظهارنظر افراد نوشت جماعتی که به نام نمایندگی مردم در خانه متعلق به مردم نشسته‌اند و خودشان جرات بیان درد و بدبختی مردم و مقامات بی‌مسوولیت را ندارند، واقعا نمی‌دانند روزهای مبارک بادشان در ساختمان بهارستان می‌گذرد؟!

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های داخلی، کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در طرحی جدید قصد دارد شرحی به ماده ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی اضافه کند تا در موضوعات مختلف اظهارنظر‌ها در راستای قرائت رسمی باشد.

در این طرح مجازات‌های زندان بین ۱۰ تا ۱۵ سال و جریمه بین ۳۰۰ تا حدود ۶۰۰ میلیون تومان برای افراد در نظر گرفته شده است.

در طرح مورد نظر انتشار اخبار «در مورد اموری که نیاز به اظهارنظر مراجع رسمی است» از سوی افراد دارای «موقعیت شغلی، اجتماعی، سیاسی، خانوادگی، علمی، فرهنگی و نظامی» ممنوع شده است.

به عقیده برخی حقوقدانان، مطابق این طرح دیگر کسی جز مسوولان رسمی نمی‌تواند سخنی در نقد و تحلیل مسایل کشور بگوید یا بنویسد مگر آن که خود را آماده اتهام «افساد فی الارض» یا زندان طویل‌‌المدت کند.

کامبیز نوروزی، حقوقدان، در این باره نوشت: «این طرح مصداق کاملا بارز و آشکار نقض اصل نهم قانون اساسی است که می‌گوید "هیچ مقامی حق ندارد به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور، آزادی‌های مشروع را هر چند با وضع قوانین و مقررات، سلب کند." چنین قانونی اگر وضع شود هم مشروعیت و اعتبار نخواهد داشت. طرح نمایندگان آزادی مشروع ملت در مورد نقد و نظر و بیان را به شکلی گسترده و بی‌سابقه از بین می‌برد.»

رسول خادم، قهرمان سابق کشتی ایران اما در واکنش به این طرح در اینستاگرام خود نوشت: «البته انتظاری هم نیست … فقط نمی‌دانیم این جماعت "لال پرست‌" نماینده کدام مردم هستند؟ سال‌هاست گزارش مقامات چیزی جز "همه چیز خوب است و کشور در همه ابعاد در حال پیشرفت است"، نیست .…»

او نوشت: «این که هیچ‌کس قبل از صحبت مقامات در مورد موضوعات مردم و جامعه هیچ نگوید تا مقامات اول اظهار نظر کنند، این نهایت ناراستی و خیانت به مردمی است که بیت‌المالشان را گرفته‌اند و می‌گویند شما لال باشید تا مقامات به وقتش آن‌طور که می‌خواهند گزارش دهند و البته شاید هم اصلا صلاح ندانند چیزی بگویند!»

خادم نوشت: «واقعا این جماعتی که به نامِ نمایندگیِ مردم در خانه متعلق به مردم نشسته‌اند و خودشان هم جرات بیان درد و بدبختیِ مردم و مقامات بی‌مسوولیت را ندارند و گوششان به جای شنیدنِ صدایِ مردم ، خواست و فرمانِ مقامات بالا را می‌شنود، نمی‌دانند که این روزهایِ مبارک بادشان بر رویِ صندلی‌هایِ سبزِ متعلق به مردم در ساختمانِ بهارستان می‌گذرد؟!»

او با توصیه به نمایندگان مجلس نوشت: «به پشت سر خود نگاه کنید، ببینید چند نفر از کسانی که در موقعیت شما بودند و مانند شما به مردم بی‌پناه این سرزمین نامردمی کردند، با عزت ماندند و با عزت رفتند؟! و ما ذلتِ آنان که در موقعیت شما بودند و به مردم خیانت کردند را فراوان فراوان به چشم دیده‌ایم! شما مصادیق آیه “خسر الدنیا و الاخره ذلک هو الخسران المبین” (کسانی که در دنیا و آخرت زیان‌کارند و بازنده و این زیان‌کاری و بازنده بودن آن‌ها آشکار است) هستید ….»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
خبر ورزشی
مستند کوتاه - پابلو نرودا

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید