جمعه اعتراض در راسک و زاهدان و تیراندازی نیروهای حکومتی؛ تجمع معترضان در گالیکش و ایذه

جمعه ۱۴۰۱/۱۱/۰۷

روز جمعه هفتم بهمن مردم زاهدان و راسک در سیستان و بلوچستان پس از نماز جمعه برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند. هم‌زمان در گالیکش، مردم مقابل خانه مولوی محمدحسین گرگیج، امام جمعه برکنار شده آزادشهر تجمع کردند. در ایذه نیز مراسم یادبود حسین سعیدی، معترض کشته‌شده در این شهر برگزار شد.

روز هفتم بهمن ماه مردم در استان سیستان و بلوچستان در شرایطی برای هفدهمین هفته پیاپی به خیابان‌ها آمدند که پس از سال‌ها، بارش برف خیابان‌های زاهدان را سفیدپوش کرد.

هم‌زمان فضای امنیتی شهر با حضور گسترده نیروهای حکومتی، تشدید شد.

سیستان و بلوچستان؛ زاهدان و راسک

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی پس از نماز جمعه اهل سنت زاهدان، گروهی از مردم را در محدوده مسجد مکی محاصره و شماری از شهروندان معترض را بازداشت کردند.

نیروهای امنیتی تجمع اعتراضی امروز در زاهدان را به خشونت کشیدند و گزارش‌هایی از تیراندازی نیروهای سرکوب‌ منتشر شد.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم زاهدان در تجمع اعتراضی خود شعار «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سر دادند.

گروهی از معترضان همچنین با در دست داشتن یک بنر پارچه‌ای با مضمون «وکالت ما مدرن است نه فرد محور»، در خیابان‌ها علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

«مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر دیکتاتور» از دیگر شعارهای معترضان زاهدانی در تجمع روز جمعه بود.

همچون هفته‌های گذشته مردم معترض این شهر در تجمع خود شعار دادند: «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی».

از سوی دیگر ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد نمازگزاران شعارهایی چون «سفره ما خالیه، خامنه‌ای جانیه» سر دادند.

از صبح روز جمعه ویدیوهایی به دست ایران‌اینترنشنال رسید که نشان می‌داد شهر زاهدان از بارش کم‌سابقه برف سفیدپوش شده است.

یکی از مخاطبان با اشاره به اعتراض‌های روز جمعه در زاهدان که به جمعه‌های اعتراضی معروف شده، می‌گوید: «این برف بعد از هشت سال و در روز جمعه آمده است».

مردم شهر راسک هم پس از نماز جمعه این شهر تجمع کرده و شعار «مرگ بر بسیجی» سر دادند.

جمعه هفته گذشته نیز معترضان راسک در حمایت از مولوی عبدالحمید و مولوی نقشبندی، امامان جمعه اهل سنت و معترض به سیاست‌های حکومت، به خیابان‌ها آمده‌ و شعار «مرگ بر دیکتاتور»‌ سر داده بودند.

خوزستان؛ ایذه

در شهر ایذه خوزستان روز جمعه هفتم بهمن مراسم یادبودی برای حسین سعیدی، معترض کشته‌ شده این شهر برگزار شد.

ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد مردم ایذه در این مراسم فریاد «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

روز گذشته نیز مراسم چهلم نمادینی برای محمود احمدی برگزار شد که او نیز همراه با حسین سعیدی در حمله ماموران حکومتی به روستای پرسوراخ کشته شد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مادر میلاد سعیدیان‌جو، معترض کشته شده، برای همدردی همراه با مادر حسین سعیدی عزاداری می‌کند.

این مادر داغدار روز پنج‌شنبه نیز در مراسم یادبود محمود احمدی حاضر شد.

میلاد سعیدیان‌جو همچون کیان پیرفلک در جریان اعتراضات روز ۲۵ آبان ایذه کشته شد و رسانه‌های حکومتی از او با عنوان «شهید» یک «حمله تروریستی» نام بردند.

حدود یک ماه بعد، نیروهای سپاه به روستای پرسوراخ ایذه حمله کرده و محمود احمدی و حسین سعیدی را کشته و فردی دیگر به نام مجاهد کورکور را بازداشت کردند.

جمهوری اسلامی در روایات رسمی خود سعیدی، احمدی و کورکور را مسوول کشتار ایذه معرفی کرد. روایتی که مورد قبول خانواده کیان پیرفلک و میلاد سعیدیان‌جو قرار نگرفت.

ماموران جمهوری اسلامی پس از ۴۰ روز هنوز پیکر حسین سعیدی و محمود احمدی را به خانواده‌هایشان تحویل نداده‌اند.

گلستان؛ گالیکش

روز هفتم بهمن همچنین گروهی از مردم گالیکش استان گلستان در حالی که برخی از آنان کفن پوشیده بودند در حمایت از مولوی محمدحسین گرگیج تجمع کرده و شعار دادند.

محمدحسین گرگیج، امام‌جمعه برکنار شده آزادشهر، در جمع مردم سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی را نادرست دانست و گفت ۴۵ سال است مرگ بر آمریکا گفته‌ایم ولی الان دلار ۴۵ هزار تومان شده است.

روز سی‌ام دی ماه نیز مردم گالیکش مقابل منزل مولوی گرگیج تجمع کرده و در اعتراض به ممانعت جمهوری اسلامی از رفتن او به منبر، برپایی نماز جمعه و حصر خانگی‌اش شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

حامیان محمدحسین گرگیج هفته‌هاست در گالیکش، شهرستان محل سکونت او، تجمع می‌کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
میراث ناملموس
ویژه برنامه نوروز ۱۴۰۲

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید