افزایش اعتراض‌ها به تهدید کنشگران مدنی و تداوم حبس سپیده کاشانی و محیا واحدی

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

پس از انتشار گزارش سپیده کاشانی، فعال محیط زیست از شکنجه‌های صورت گرفته در زندان، کاربران اجتماعی، فعالان مدنی و نهادهای غیردولتی نسبت به اعمال محدودیت و تهدید علیه کنشگران مدنی اعتراض و تداوم حبس سپیده کاشانی و بازداشت محیا واحدی، عضو «جمعیت خیریه امام علی» را محکوم کردند.

کاوه مدنی، پژوهشگر و فعال محیط زیست، در حساب توییتر خود نوشت: «نامه سپیده کاشانی را با دقت بخوانید تا پاداش دل‌سوزی برای طبیعت سرزمینمان را دریابید.»

او در ادامه نوشت: «پنج سال از این بازی امنیتی ظالمانه و قساوت در حق دلسوزان محیط زیست ایران و خانواده‌هایشان می‌گذرد اما هنوز یک برگ سند از "خیانت"شان منتشر نشده است.»

همچنین بنیاد عبدالرحمان برومند که یک سازمان حقوق بشری و غیردولتی است در حساب توییتر خود نوشت: «سپیده کاشانی، یکی از زندانیان پرونده فعالان محیط زیست که از پنج سال پیش در اوین زندانی است، در نامه‌ای جزییاتی از شکنجه‌ها از جمله اعدام نمایشی همسرش هومن جوکار و دیگر موارد متعدد پایمال شدن حقوق زندانیان این زندان را شرح داده است.»

سپیده کاشانی، فعال محیط زیستی‌ زندانی در نامه‌ای افشا کرده ساعت‌ها ایستاده بازجویی می‌شده و در اتاقی بوده که در و دیوار آن خونی بوده است.

او گفته که یک بار بعد از بازجویی، مردی از پشت سر در گوشش زمزمه کرده: «بالاخره می‌کشیمت بالا، همین جا دارت می‌زنیم.»

همزمان اعتراض به بازداشت محیا واحدی، عضو «جمعیت خیریه امام علی» ادامه دارد.

این جمعیت ویدیویی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که در آن، کودکان خانه ایرانی دروازه غار به مناسبت زادروز محیا واحدی درباره فداکاری و مهربانی این فعال حقوق کودکان صحبت می‌کنند.

خانواده محیا واحدی در مصاحبه با شرق خواستار آزادی او شدند و گفتند محیا یک فعال اجتماعی است که در زندگی‌اش هیچ نقطه تاریکی وجود ندارد و از شروع فعالیت‌هایش تاثیر بسیار مثبتی بر مناطق فقیرنشین و آسیب‌‌دیده‌‌ داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، محیا واحدی، فعال حوزه زنان و کودکان و از اعضای داوطلب پیشین «جمعیت خیریه امام علی»، روز ۲۵ دی به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده و ماموران در زمان بازداشت، شماری از لوازم ارتباطی او را هم توقیف کرده‌اند.

در پی این دستگیری، «جمعیت خیریه امام علی»، ضمن اعتراض به بازداشت محیا واحدی، در بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این فعال اجتماعی شد.

حدود یک هفته پس از دستگیری محیا واحدی، برادر او گفت که قرار بازداشت موقت خواهرش تمدید شده و کماکان در زندان اوین به صورت بلاتکلیف به سر می‌برد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز با سیما ثابت
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید