میزبانی فرانسه از نشست مشترک با آمریکا، عربستان، مصر و قطر درباره حزب‌الله و بحران لبنان

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۱

دولت فرانسه خود را برای برگزار کردن نشست وزیران امور خارجه آمریکا، عربستان سعودی، قطر و مصر در ماه فوریه آماده می‌کند. این نشست به منظور گفت‌وگو درباره اوضاع لبنان برگزار می‌شود.

دولت فرانسه در ماه فوریه نشستی را با مشارکت کشورهای ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی، قطر و مصر برگزار خواهد کرد تا درباره موضوعات مختلف کشور بحران‌زده لبنان، گفت‌وگو و تبادل نظر شود.

به گزارش خبرنگار ایران‌اینترنشنال از لبنان، این نشست بدون مشارکت دولت لبنان برگزار می‌شود اما گمان می‌رود در مراحل بعدی، کشورهای دیگری هم به آن دعوت شوند.

یک منبع فرانسوی در گفت‌وگو با روزنامه «النهار» گفت که امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، همان‌طور که پیشتر تاکید کرده بود، قصد دارد با همکاری کشورهای مذکور، مقام‌های لبنانی را که از ادامه اوضاع کنونی سود می‌برند، تحت فشار قرار دهد.

این مقام فرانسوی گفت که نشست فوریه در پاریس نه تنها مساله بسیار مهم انتخاب ریاست جمهوری لبنان را بررسی می‌کند بلکه در آن پرونده‌های مهم دیگری هم برای فشار آوردن به مقام‌های لبنانی مطرح خواهد شد.

بر اساس اين گزارش، فرانسه در کنار ایالات متحده آمریکا در امضای توافق تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و اسرائیل نقش داشتند.

همچنین پروژه انتقال گاز مصر به لبنان از طریق اردن و سوریه مورد حمایت فرانسه قرار گرفته است.

این مقام فرانسوی با اشاره به حزب‌الله لبنان گفت: «هر چند برخی طرف‌های لبنانی منافع خود را در انجام ماموریت‌های کشورهای بیگانه می‌بینند اما به اعتقاد من اعتراضات مردمی در ایران تاثیری در اوضاع لبنان نخواهد داشت.»

از سوی دیگر روزنامه «ندای لبنان» در گزارشی گفت که اکنون دو مورد باعث بروز نگرانی‌هایی درباره آینده لبنان شده است: نخست ادامه خلاء ریاست جمهوری و اعمال تحریم‌ علیه برخی مقامات لبنانی و دیگری، عدم تمایل عربستان سعودی در نقش‌آفرینی مستقیم در لبنان.

این نشست در حالی قرار است در فوریه آینده برگزار شود که آمریکا و شماری از کشورهای اروپایی بر این باورند که حزب‌الله لبنان عامل مهمی در عدم انتخاب ریاست جمهوری این کشور است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.