ادامه فشارها و احکام سنگین علیه معترضان؛ مادر کیان پیرفلک از کار در مدرسه تعلیق شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۰۲

موج بازداشت کنشگران و روزنامه‌نگاران و صدور احکام سنگین علیه معترضان زندانی ادامه دارد و خانواده‌های کشته‌شدگان خیزش انقلابی همچنان با فشارهای جمهوری اسلامی مواجه هستند. در جدیدترین مورد از این فشارها، مادر کیان پیرفلک، از ادامه کار خود در مدرسه منع شده است.

به گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، حراست آموزش و پرورش روز شنبه زینب ملایی‌راد را که در یک هنرستان در ایذه مشغول به کار بود، احضار کرد و به او گفت «تا اطلاع ثانوی حق رفتن به مدرسه را ندارد.»

در همین حال، برادر احمد رئيسی، دبیر سابق انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بوعلی سینا، از تماس تلفنی او خبر داد و نوشت که برادرش در سلول انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات محبوس است و طی ۱۰ روز گذشته اعتصاب غذا کرده است.

خانواده احمد رئیسی طی روزهای گذشته درباره در خطر بودن سلامت او به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

گزارش‌ها از شکنجه زندانیان نیز ادامه دارد. پوریا نوری، برادر کسری نوری، درویش گنابادی زندانی،‌ در توییتر نوشت مظاهر حیدری، درویش زندانی، روز چهارشنبه هفته گذشته، برای ادامه روند بازجویی‌ از زندان چابهار به شهرکرد منتقل شده است. مظاهر حیدری،‌ درویش زندانی پیش‌تر از شکنجه‌ و اعترافات اجباری خود خبر داده بود.

از سوی دیگر، شوراهای صنفی دانشجویان خبر داد که با شکایت سازمان اطلاعات سپاه پاسداران پرونده‌ای برای حسن باقر‌ی‌نیا، عضو هیات علمی دانشگاه حکیم سبزواری، تشکیل شده است. او همچنین به دلیل اعتراض به احکام انضباطی صادر شده برای دانشجویان، از تدریس تعلیق شده است.

قوه قضاییه نیز به صدور احکام سنگین علیه بازداشت‌شدگان ادامه می‌دهد. ریحانه طراوتی، عکاس و فعال مدنی، به اتهام «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که در صورت تایید در دادگاه تجدیدنظر ۵ سال آن قابل اجرا خواهد بود.

طراوتی پیشتر در سال ۱۳۹۳، در پی انتشار نسخه‌ ایرانی آهنگ «هپی» به همراه گروهی بازداشت شده بود.

همچنین پایگاه خبری حال‌وش گزارش داد که سمینه بلیده، دانشجو بلوچ، که مهرماه در چابهار به دست اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، با اتهام «تبلیغ علیه نظام و حمایت از اعتصابات و اعتراضات از طریق فضای مجازی» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

سیل بازداشت‌ها نیز ادامه دارد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، ملیکا هاشمی، خبرنگار خبرگزاری شهر که به دادسرای اوین رفته بود، بازداشت شده است.

پویا امری و نفیسا سعادتبار، زوج بهایی، نیز در منزل خود در گرگان دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شدند. هیچ جزئیات بیشتری درباره محل نگهداری و اتهام‌های آنها در دست نیست.

همچنین برادر محیا واحدی، از اعضای داوطلب پیشین جمعیت امام علی، گفت که با گذشت حدود یک هفته از بازداشت خواهرش، قرار بازداشت موقت اوتمدید شده و کماکان در زندان اوین به صورت بلاتکلیف به‌سر می‌برد.

در همین حال، نواب ابراهیمی، مدرس آشپزی که به دلیل انتشار ویدیوی پخت کتلت همزمان با کشته شدن قاسم سلیمانی بازداشت شده بود، در پستی اینستاگرامی درباره همبندیان خود نوشت چه «آدم‌های خیلی خفنی»، «چه هنرمندایی، چه پدرایی، چه بچه‌هایی، چه آشپزهایی» آن جا هستند.

پربیننده‌ترین‌ها

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید