محاصره مسجد مکی و گذاشتن ایست بازرسی در زاهدان برای جلوگیری از اعتراضات روزهای جمعه

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۲۹

بر اساس گزارش‌های شهروندی، دستگاه‌های قضایی و نظامی برای جلوگیری از برپایی اعتراضات جمعه‌ها در زاهدان، در حال ایجاد ایست بازرسی و مسدود کردن راه‌های ورودی به شهر هستند. برخی منابع همچنین از محاصره مسجد مکی این شهر برای جلوگیری از تجمع پس از نماز جمعه فردا خبر دادند.

به گفته «کمپین فعالین بلوچ»، نیروهای نظامی در مناطق مختلفی از زاهدان چون شیرآباد، کشاورز، جام‌جم، خیام، بازار مشترک، کوثر و ...، اقدام به برپایی ایست بازرسی حتی در مقابل منازل مسکونی شهروندان بلوچ کرده‌اند.

سایت خبری حال وش نیز در گزارشی مشابه، خبر داد که از روز چهارشنبه ۲۸ دی، نیروهای نظامی سپاه و ماموران انتظامی در راستای جو امنیتی شدید در تمام ورودی و خروجی‌های شهر زاهدان اقدام به ایجاد ایست بازرسی با استفاده از موانع بتنی کرده‌اند.

در همین راستا محورهای ورودی و خروجی شهر زاهدان از جمله مسیرهای میرجاوه، خاش، چشمه زیارت، نصرت‌آباد و زابل در روزهای گذشته مسدود شده و تحت کنترل شدید نیروهای امنیتی و نظامی قرار دارند.

حال وش به نقل از شاهدان عینی از «برخورد تحقیرآمیز نیروهای نظامی با شهروندان» خبر داده و نوشته است: «تمام شهروندان بلوچ علاوه بر ارائه دادن اجباری کارت شناسایی، مورد بازجویی قرار گرفته و تفتیش بدنی می‌شوند.»

همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از «حضور نیروهای نظامی در مدارس شهر زاهدان و تبدیل کردن این مکان‌های آموزشی به پایگاه نظامی» هستند.

به گفته فعالان بلوچ، هدف از چنین اقدامی مرعوب کردن شهروندان و جلوگیری از حضور آنان در اعتراضات پس از نماز جمعه فردا (۳۰ دی) است.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه خود پس از هشتم مهر، بارها علی خامنه‌ای را مسوول کشتار مردم در جمعه خونین زاهدان خوانده، خواهان برخورد با آمران و عاملان این جنایت و نیز خواهان تغییر قانون اساسی و برگزاری رفراندوم شده است.

بر اساس گزارش‌ها او تحت فشارهای امنیتی برای پایان دادن به خطبه‌های انتقادی قرار دارد.

جمهوری اسلامی همچنین در هفته‌های گذشته با هدف پایان دادن به جمعه‌های اعتراضی، ده‌ها شهروند سیستان و بلوچستان را تهدید و بازداشت و جوی امنیتی در زاهدان برقرار کرده است.

با وجود این فشارها و تهدیدها اما جمعه‌های اعتراضی مردم زاهدان با برپایی تجمعات و سر دادن شعارهای ضد حکومتی در روز ۲۳ دی به پانزدهمین هفته پیاپی رسید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.